Moj profil

5 zlatnih pravila za uspješno zamrzavanje voća i povrća

Jedan od najboljih načina za čuvanje ljetnih sočnih i mirisnih plodova je zamrzavanje. No, ovaj naoko vrlo jednostavan postupak ima svoja pravila kojih se nužno pridržavati ukoliko želimo održati kvalitetu voća i povrća i nakon odmrzavanja

Jedan od načina na koji možemo tijekom zimskog perioda uživati u blagodatima ljetnih i jesenskih plodova je njihovo pohranjivanje u obliku zamrzavanja. Na putu do uspješno zamrznutog voća i povrća važno se pridržavati osnovnih pravila. Naime, povrće sadrži mnogo vode (80-90%), a što je veći sadržaj vode, to je povrće osjetljivije na uvjete pohranjivanja.

1. Pravilnom pohranom moguće je voću i povrću produžiti rok trajanja

U suhom okruženju povrće će brzo izgubiti svoju svježinu, a osvježiti ga možete brzim umakanjem u hladnu vodu. Ako ga želite čuvati u hladnjaku, spremite ga u ladicu za povrće s visokom količinom vlage.

Spremate li u hladnjak rajčicu i zelenu salatu, pohranite ih odvojeno u plastičnoj ili papirnatoj ambalaži jer rajčica (kao i jabuke) oslobađa plin eten (etilen), koji pospješuje zrenje i starenje, pa će salata, kao i krastavci, kopar, peršin te poriluk brzo požutjeti i izgubiti kakvoću.

Gotovo sve vrste povrća uspješno se zamrzavaju, osim onih koje sadrže veliki postotak vode (rajčica, zelena salata, rotkvica) jer pri zamrzavanju nastali led oštećuje tkivo

2. Termička obrada osnovno je pravilo pravilnog zamrzavanja

Neke vrste sirovog povrća potrebno je prethodno kratko termički obraditi (blanširati) kako bi se što više očuvala kakvoća.

Pod blanširanjem se podrazumijeva kratko uranjanje u kipuću vodu ili izlaganje pari radi inaktiviranja enzima koji uzrokuju nepoželjne promjene u povrću (kao što je gubitak hranjivih tvari, mekšanje tkiva, gubitak boje, okusa i vitamina C), a čime se ujedno smanjuje broj mikroorganizama na površini povrća. Visoka tvrdoća vode upotrijebljene za blanširanje može uzrokovati otvrdnjavanje povrća (kao što je grašak).

  • vrijeme blanširanja računa se od trenutka kada povrće stavite u kipuću vodu
  • povrće blanširajte u zatvorenoj posudi
  • tvrdo povrće (mrkva, celer, peršin, koraba) kuhajte oko 4 minute, a mekše (mahune, bundeva) od 1 do 3 minute
  • nakon blanširanja povrće što brže ohladite, najbolje pod mlazom vode, ili ga uronite u lonac s hladnom vodom. Potom ga ocijedite i osušite

Voće, kao i povrće, sadrži visoki postotak vode i osjetljive komponente arome, što otežava njegovo čuvanje. Sve voće može se čuvati u hladnjaku na temperaturi od oko +4°C, dok se banane i tropsko voće čuvaju u smočnici na temperaturi od oko +10°C.

3. Trik koji će sačuvati aromu voća kod zamrzavanja krije se u žlici šećera

Voće poput jabuka, krušaka i šljiva oslobađa plin eten (etilen) koji pospješuje zrenje, starenje te propadanje ostalog voća i povrća, pa ga u hladnjak treba spremiti u papirnatoj ili plastičnoj ambalaži.

Bez obzira na to o kojoj je vrsti voća riječ, ono uvijek mora biti svježe, neoštećeno i ne prezrelo.

Zamrznute bobice se uglavnom ne moraju odmrzavati prilikom pripreme hrane.

Pri zamrzavanju voća poput borovnica, malina, kupina, višanja dobro ga je posuti šećerom kako bi se što više očuvala aroma

4. Plastične vrećice najbolji su izbor za pakiranje voća i povrća prije zamrzavanja

Zamrznuto voće i povrće najbolje je prije zamrzavanja pakirati u plastične vrećice iz kojih je iznimno važno istisnuti zrak jer on uzrokuje gubitak okusa te isušivanje i nastanak "ozeblina".

Odlučite li se za pohranu u plastične kutije najvažnije je da takve imaju poklopac, kako ne bi došlo do upijanja mirisa iz ostataka zamrzivača.

5. Zamrznuto voće i povrće ima svoj rok trajanja

Iako je zamrznuto voće zdravo nemojte misliti kako je  njegova kvaliteta stajanjem u zamrzivači vječno sačuvana. Naprotiv, baš kao i meso, i zaleđeno voće ima rok trajanja koji ovisi o samom plodu. Osam do dvanaest mjeseci rok je koji većina voća i povrća može podnijeti u  zamrzivaču, ne gubeći pri tomu svoju kvalitetu.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.