Ovisno o vrsti juhe i odabranim namirnicama, mogu biti izvrstan način za uključenje svih skupina namirnica u obrok.
Bilo da nam je potrebno toplo i okrepljujuće jelo u hladnim zimskim mjesecima, ili samo hranjiv i kvalitetan obrok koji možemo pripremiti unaprijed i brzo podgrijati, juha je oduvijek prvi i najbolji izbor.
Općenito gledajući, juha je tekući obrok u kojemu se komadi mesa, povrća, žitarica ili ribljih proizvoda dulje vrijeme kuhaju u tekućini kako bi se razvili okusi, mirisi i aroma jela.
Bilo da se radi o mesnim, povrtnim ili ribljim juhama, svaka od njih može činiti cjelovit i zasitan obrok bogat energijom i hranjivim tvarima.
Osim što se vrlo jednostavno pripremaju, juhe su izvrstan izvor energije, tekućine i hranjivih tvari. Osobito su pogodne za povećanje unosa povrća prehranom (kada govorimo o povrtnim juhama), a one koje se dugo i sporo kuhaju s kostima su pravi izvor esencijalnih hranjivih tvari za organizam.
Osim što su odličan obrok s nutritivnog stajališta, izuzetno su zahvalno jelo koje se može pripremiti unaprijed i držati u hladnjaku nekoliko dana te samo podgrijati prije konzumacije, a u slučaju većih količina idealne su za zamrzavanje.
6 vrsta juha za zdravlje organizma
Juha od kostiju
Juha od kostiju je vrlo vjerojatno najjednostavnija i najhranjivija juha koju možemo pripremiti. Ali je i juha koja se najdulje priprema. Kod „prave“ juhe od kostiju bitno je na laganoj vatri što dulje kuhati mesne ili riblje kosti u vodi. Barem 12 sati. Iako nije neophodno, većina ljudi klasičnoj juhi od kostiju dodaje razno povrće i začine kako bi joj se obogatio okus i to uglavnom celer, mrkvu, peršin i luk.
Koliko i kako će juha od kostiju biti hranjiva, uvelike ovisi o vrsti kostiju koja su se koristila za njezinu pripremu. Većina ih sadrži kolagen koji je odgovoran za stvaranje želatinozne strukture te je vrlo važan za očuvanje zdravlja i elastičnosti kože. Ovakva juha je često zapravo temeljac za druge juhe ili druga jela poput primjerice rižota.
Bistra juha
Bistra juha (consomme) priprema se od mesnog, ribljeg ili povrtnog temeljca. Nakon kuhanja treba je pustiti da odleži 30-ak minuta kako bi se slegnula te se nakon toga procijedi kroz gusto cjedilo preko kojega se stavi gaza. Masnoću koja je ostala na površini juhe treba odstraniti uz pomoć papirnatog ručnika.
Povrtne juhe
Povrtne juhe mogu se pripremiti od bilo kojeg povrća (najbolje sezonskog) koje se kuha u vodi. Po želji mogu biti tekuće i rijetke ili se mogu zgusnuti dodatkom raznih sastojaka. Nekako je uvriježeno da se najčešće za zgušnjavanje povrtnih juha dodaje brašno, međutim brojne žitarice poput ječma, riže, amaranta, leće ili heljde mogu biti izvrstan, hranjiv i energetski bogat dodatak povrtnim juhama. Povrtne juhe se mogu i zgusnuti na način da se povrće kuha u manjoj količini vode (tek toliko da se prekrije površina povrća u loncu) te nakon što je povrće omekšalo pasiraju bez dodatka drugih masnoća poput vrhnja, ulja, mlijeka ili maslaca.
Krem juhe s vrhnjem
Krem juhe s vrhnjem su inačica povrtnih juha gdje se povrće nakon kuhanja pasira te mu se dodaju masnoće najčešće u obliku kiselog vrhnja ili vrhnja za kuhanje kako bi se dobila kremozna tekstura. Nerijetko se prije pasiranja za dodatno zgušnjavanje dodaje brašno. Često se poslužuju posute prepečenim komadićima kruha.
Bisque juha
Bisque juha potječe iz francuske kuhinje, a označava gustu krem juhu koja se dobiva kuhanjem namirnica te potom njihovim pasiranjem dok se ne dobije gusta, kremasta tekstura. Ono što bisque juhe razlikuje od ostalih krem juha je što im se dodaje vrhnje, vino i maslac kako bi se dobila kremasta tekstura pirea. Bisque se najčešće priprema od morskih plodova, posebice kozica, škampi i jastoga, ali im baza može biti i pečeno povrće. Vrlo često se kao i većina krem juha s vrhnjem servira posuto s prepečenim kockicama kruha.
Hladne juhe
Iako potpuno drugačije od ovih 5 vrsta juha na koje smo više-manje navikli, i hladne juhe mogu biti izvrstan izvor hranjivih tvari i okrepljujuće posebice u ljetnim mjesecima. Uglavnom se pripremaju od povrća (rajčica, krastavci, lubenica). U principu se ne obrađuju termički već se svi sastojci povežu i dobro ohlade kako bismo dobili osvježavajući i hranjiv obrok.
:(Još nema komentara