Na vrhu piramide zdravih namirnica su i dalje žitarice. A na vrhu piramide žitarica, ponosno se šepuri amaranth - izvanredan izvor dijetalnih vlakana, proteina te cijele „vojske" minerala, prije svega željeza, magnezija, fosfora, bakra i mangana
Podrijetlo
Prije 7000 godina amaranth je bio glavna namirnica na američkom kontinentu: u Kaliforniji, Arizoni i Meksiku, kao i u Boliviji, Peruu i Ekvadoru. Popularnost ove sitne žitarice pala je kada su španjolski osvajači doputovali na teritorij Novog Svijeta. Budući da se amaranth koristio u domorodačkim vjerskim ritualima (miješao se s medom i krvlju, oblikovao u figurice i jeo), razumljiva je odbojnost koju su katolički svećenici osjećali prema ovoj namirnici. Rezultat toga bila je potpuna zabrana sadnje i upotrebe amarantha. No, unatoč tome, i dalje se uzgajao u zabitim dijelovima Meksika. Naposljetku, u 20. stoljeću, Crkva je morala priznati popularnost ove žitarice pa se amaranth danas koristi čak i u proizvodnji krunica!
U Europu su ga dovezli u 18.st. i to isključivo zbog lijepih tamnocrvenih grozdova, kao ukrasnu biljku. (nemam još slike našeg cvijeta pa da ne postavljam tuđe-malo se strpite i proguglajte tu biljku, inače postoji crveni i žuti cvijet, mi imamo crveni, zasad)
Evo, 22.06.2013.:
Osušena biljka:
Listovi amarantha također se jedu, i to pripremljeni kao povrće (npr. kao naša blitva) i puni su željeza. Mlado lišće amarantha može se jesti sirovo, kuhano ili prženo. Njegovi žarko crveni cvjetovi koriste se kao boja u kuhanju, u proizvodnji šminke i u ljekovitim pripravcima. Ipak, amaranth se u većini zemalja konzumira kao žitarica - njegove se sjemenke mogu kuhati, ali služe i prerađene za proizvodnju ulja, žitnih pahuljica i brašna. U Peruu se fermentirani amaranth koristi u proizvodnji specijalnog piva koje se naziva «chicha». Upravo su sjemenke najzdraviji dio biljke, jer su bogat izvor dijetalnih vlakana proteina te minerala, prije svega željeza, magnezija, fosfora, bakra i mangana. Ne sadrži gluten!!!
Uzgoj:
Amaranth je otporan na bolesti, lako ga je uzgajati i dobro uspijeva u izrazito toploj klimi i na siromašnoj zemlji. No zbog svoje prilagodljivosti uspijeva i na vlažnim tropskim ravnicama i u planinskim područjima. Tako kažu stručnjaci, a mi smo doma skužili da je buniji čim se više zaljeva i da ne raste u blizini neke druge biljke (voli biti sam da se pravi važan 🙂 )
Par sjemenki jednostavno baciti na površinu ili plitko pod zemlju, krajem proljeća, na mjestu gdje želite da biljka naraste. Može se saditi u posude za rasađivanje, ali nije potrebno ukoliko nećete uzgajati desetine "stabala". Biljka brzo klija (oko 7 do 15 dana) i još brže raste kad dani otople. Naraste uvisinu i do 3m ali u teglama i manjim prostorima rjetko preraste 2m. Cvjetovi se pojavljuju već u drugom mjesecu, no promjene boju u crvenu nešto kasnije (četvrti mjesec). Koncem ljeta pa do sredine jeseni cvjetni repovi mjenjaju opet boju, što je i znak da se zreli klasovi počnu sakupljati. Jedna biljka može dati preko 300g smjemena (100.000+ sjemenki).
Kupljene sjemenke:
Ova je žitarica izuzetno dobar izvor proteina u prehrani vegetarijanaca (15.3g/100g), sadrži iznenađujuće količine aminokiselina, uključujući lizin i metionin. Smatra se da se redovitim konzumiranjem amarantha može smanjiti količina lošeg kolesterola u krvi budući da sadrži jedan tip vitamina E koji pospješuje njegovo snižavanje. Vrlo je lako probavljiv pa stoga dobar izvor hranjivih sastojaka za bolesne. Jedino što nas u budućnosti može odvratiti od konzumacije ove izuzetno vrijedne namirnice je to što je amaranth još uvijek gotovo nepoznat!
Amarant sadrži 3 puta veću količinu vlakana i 5 puta više željeza nego pšenica. Sitno sjeme amaranta je zanimljivo po tome što se nutritivno bogatstvo nalazi u unutrašnjosti zrna.To je jako bitno jer prilikom prerade gubi se vrlo malo hranljivih tvari za razliku od drugih žitarica. Ulje amaranta sadrži vitamin E, te je jaki antioksidant.
Česti minerali koji nedostaju ženama su željezo i kalcij. Skuhana amaranda (zrno) sadrži 80% dnevne doze kalcija, ujedno je ukusna kaša. Također se preporučuje trudnicama pošto je bogat željezom i drugih hranljivim tvarima, koje su neophodne za rast i razvoj fetusa.
Svježi sok od amarandinih listova ublažava respiratorne tegobe kao bronhitis, astma i veliki kašalj. Za svoje najmlađe možete pripremiti zdrave, ukusne kokice od zrna amaranta. U čistu, suhu, jako zagrijanu posudu staviti par žlica amaranta i začas pucketa u male bijele pahuljice.
Amarant je jako važan za ljude preko 50 godina za povećanje aktivnosti, energije i zbog samih ljekovitih svojstava.
Ukoliko ste dovoljno znatiželjni i ove su vas informacije zaintrigirale, evo par uputa za pripremu: sam se amaranth kuha 25-30 minuta u omjeru 1 šalica amarantha : 2,5-3 šalice vode, no češće se priprema u kombinaciji sa quinoom, prosom ili rižom. Ukusan je u varivima, ali oprez: kuhajte na laganoj vatri uz redovito miješanje budući da se lako lijepi za dno lonca!
Amaranth je nježan, lagan, sočan i hranjiv, lijepo se slaže sa crnim grahom, a u desertima sa zobenim mlijekom, kokosom, rogačem i sladom. Koristi se u vidu brašna kod spremanja kruha, kolača, tjestenine ali u kombinaciji s 'običnim' brašnom jer ne sadrži gluten, dok se cijelo zrno kuha i upotrebljava za spravljanje jela. Za doručak pomješajte kokice od ovih sjemenki sa ostalim žitaricama, cornflaksom, sušenim voćem i komadićima čokolade, ostavite malo da se namoči u mlijeku i uživajte u zdravom doručku koji će vam dati energije. Vegeterijanci jako puno upotrebljavaju ovu žitaricu u svojoj prehrani jer sadrži vrlo malo masnoća i kalorija, a mnogo vlakana. Svakako istražite brojne mogućnosti koje vam nude ova mala blijedožuta zrnca. U slast!
Nalazi se u svim dućanima zdrave prehrane.
Prodaje se nekoliko vrsta proizvoda od amaranta, od pahuljica do kolačića i granula. Mnogi od tih proizvoda sadrže vrlo malo amaranta pa stoga nisu mnogo bolji od drugih uobičajenih proizvoda od žita. Kako biste izbjegli prijevaru, radije kupite pravo sjeme aramanta i sami ga skuhajte.
:(Još nema komentara