Kod kuće pripremite aromatično ulje sa začinima koje volite te njime oplemenite različite salate i jela s roštilja te primjerice povrće i ribu skuhanu na pari.
Biljna ulja, posebno ona hladno prešana spadaju u visokovrijedne namirnice koje naš organizam opskrbljuju sa za život važnim masnoćama. Esencijalne masnoće iz ulja čuvaju stanice, štite od oboljenja srca i krvotoka te infekcija. K tome, ulja imaju i anti-aging efekt. Između ostalog sprječavaju preuranjenu pojavu bora te primjerice oštećivanje i ispadanje kose. No, ulja nisu samo jako zdrava već su i vrlo ukusna.
Kako se zbog svojih svojstva mogu vrlo lako aromatizirati, posebno prijaju ona s različitim začinskim biljkama i začinima. Primjerice, i samo je nekoliko kapi aromatičnog ulja dodanog nekom jelu dovoljno za veliki užitak na nepcu svakog gurmana. Iako su u prodaji mnoga aromatična ulja, vrlo jednostavno ih možete pripremiti i sami. Koristite ih za prelijevanje različitih salata te primjerice kao sastojke za dressinge, dipove, majoneze i umake.
Aromatična ulja odlično idu uz sva jela s roštilja te posebno uz povrće, meso i ribu spremljeno na lešo ili kuhano na pari. Uljima možete oplemeniti i pečenu ribu, pirjano povrće i hladna pečenja te primjerice sireve, mozzarellu i fetu, ali i kriške kruha pečenog na roštilju.
Ulje s peršinom
Operite i posušite 4 vezice peršina. Odstranite deblje grančice, a tanje s listićima kuhajte 5 minuta u posoljenoj vodi. Peršin potom izlijte u cjedilo, osušite i usitnite u električnoj sjeckalici zajedno sa žličicom grube morske soli i 500 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Ulje prelijte u bocu koja se može dobro začepiti i držite u hladnjaku. Prije upotrebe protresite.
Egzotično ulje
U 1 litru ekstra djevičanskog maslinovog ulja umiješajte po 2 žličice prethodno popečenih sjemenki komorača i kumina, 15 borovica te dva puta na vrh noža iglica šafrana. Ulje sa začinima lagano ugrijte, maknite s vatre i ostavite da odstoji preko noći. Ulje potom procijedite i nalijte u bocu. Čuvajte na tamnom mjestu.
Ulje s đumbirom
Sitno nasjeckajte vezicu svježeg korijandera, 3 režnjića češnjaka i oko 2 cm svježeg korijena đumbira te zajedno s 1 svježom crvenom čili paprikom narezanom na tanke kolutiće umiješajte u 250 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Ulje možete upotrijebiti već nakon nekoliko sati, primjerice za škampe spremljene na roštilju.
Ulje s limunima
Oko 1, 5 kg ekološki uzgojenog limuna dobro operite u vrućoj vodi i posušite. Jednu trećinu limuna narežite na kolutiće, a ostale na četvrtine. Limune stavite u veliku posudu, pospite ih s 3 žlice grube morske soli i ostavite preko noći u hladnjaku. Sutradan ih stavite u cjedilo, isperite hladnom vodom, ocijedite i posušite. Posložite ih u staklenku, dodajte nekoliko listića lovora i prelijte s 1, 5 l maslinovog ulja. Staklenku zatvorite te ostavite da prije upotrebe odstoji tjedan dana u hladnjaku. Limune poslužite uz ribu i meso, a uljem prelijevajte salate. Kako limuni uvijek moraju biti prekriveni uljem, po potrebi ga nadolijevajte. Limune osim maslinovim uljem možete preliti i uljem suncokreta.
Ulje s bosiljkom
U bocu šireg grla stavite oko 100 g opranih i osušenih listića bosiljka. Dodajte nožem izgnječene dvije sušene crvene čili paprike i 2 žličice grube morske soli te prelijte s 400 ml ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Kako bosiljak mora biti prekriven uljem, po potrebi dolijte još ulja. Bocu dobro zatvorite te je prije upotrebe držite na hladnom i tamnom mjestu.
:(Još nema komentara