Moj profil

Cikla

Zbog bogatstva hranjivih tvari kalija i magnezija te vitamina C često se konzumira u svrhu poboljšanja stanja organizma.

O cikli

Cikla (Beta vulgaris) pripada skupini korjenastog povrća obzirom da je njezin korijen taj koji koristimo za konzumaciju – bilo da je sirov, kuhan, ukiseljen ili pečen. Manje je možda poznato kako su i listovi cikle jestivi te ih je najjednostavnije dodavati u sezonske salate bogate zelenim lisnatim povrćem, ali se mogu i blanširati i/ili kuhati poput blitve ili špinata.

Zbog bogatstva hranjivih tvari često se konzumira u svrhu poboljšanja stanja organizma.

Zbog intenzivno crvene boje, cikla se sve češće koristi i kao prirodno bojilo hrane, a novija istraživanja govore u prilog tome kako bi mogla igrati značajnu ulogu u rehabilitaciji vrhunskih sportaša nakon intenzivne tjelesne aktivnosti. 

Priprema cikle za uporabu u kulinarstvu

Na našem području nekako je postalo uvriježeno da se cikla uglavnom u kulinarstvu koristi kao ukiseljena za salatu budući da nam je takva dostupna cijele godine. Iako je takva i ukusna i dalje obiluje hranjivim tvarima, ona sirova je ipak nekako najhranjivija. Korijenu se odstrani stabljika i listovi te nakon laganog pranja pod mlazom vode oguli kora ukoliko će se koristiti sirova. Za termičku obradu, ciklu koristimo s korom te potom odstranjujemo. Ukoliko se cikla neće koristiti odmah nakon odstranjivanja stabljike, najbolje ju je odstraniti na način da na vrhu korijena ipak ostane malo viriti budući da se na taj način zadržava svježina.

Načini korištenja sirove cikle su brojni – od ribanja sirove na salatu, do korištenja iste kao glavnog sastojka juhe (boršt), uporabe u voćno-povrtnim sokovima ili smoothijima ili kuhanje odnosno blanširanje za odličan prilog jelu.

Odabir i čuvanje

Kod odabira svježe cikle važno je da je korijen čvrst na dodir, bez vidljivih oštećenja na površini i „zrele“, crvene boje. Mekana cikla, ona s neravnom površinom ili blijeda znak je da je stara i nije najbolji izbor za konzumaciju.

Ukoliko će se pak konzumirati lišće cikle, također je važno da je neoštećeno te da je jarko zelene boje.

Ako se cikla (korijen) neće konzumirati odmah nakon kupnje, može joj se odstraniti stabljika na način kako je već navedeno, te pohraniti u hladnjaku, u posudi ili vrećici iz koje je odstranjen zrak, te bez prethodnog pranja. Na taj način može se skladištiti otprilike 3-4 tjedna. Ne preporuča se smrzavati svježu ciklu jer prilikom odmrzavanja može jako omekšati.

Prilikom odabira važno je voditi računa da su „zdrave“, tamno zelene boje te bez znakova oštećenja i kvarenja. Na dodir moraju biti čvrsti i svježeg izgleda (nikako ne smežurane kore) te lijepih, okruglih vrhova.

Kod odabira i skladištenja ukiseljene cikle, važno je voditi računa da je pakiranje neoštećeno te da je unutar roka trajanja.

Vrste jela

Domaći boršč s Vegetom
Kod pripreme boršča, cikla se prethodno samostalno kuha 30-ak minuta, kako bi korijen omekanio, a potom se na samom kraju pripreme juhe dodaje svim ostalim sastojcima za završno prokuhavanje.

Salata od pečene cikle
Za pečenje najčešće se koristi cijela cikla s korom te po završetku, nakon hlađenja, guli i reže na željeni izgled i začinjava za salatu po želji.

Umak od jogurta i cikle
Za osvježenje klasičnih mliječnih dipova i umaka, jogurtu se može dodati cikla koja će ne samo oplemeniti umak okusom i bojom već i hranjivim sastojcima. Za takav umak ju je najbolje sitno naribati (ili blendati u multipraktiku) te iscijediti iz nje svu vodu prije miješanja s ostalim sastojcima.

Salata s ciklom i narom
Ova osvježavajuća salata čak niti ne treba posebno začinjavanje budući da se zemljani, neutralni okus svježe cikle koju za ovu potrebu ogulimo i naribamo na veći ribež, savršeno nadopunjava sa slatko-kiselim okusom nara. Umjesto nara mogu se koristiti i jabuke, posebice zelene.


:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.