Za mala brašnasta čudesa, treba pripaziti na nekoliko detalja jer ćete tek tada dobiti onaj prvi zalogaj vrjedniji od topline kreveta u rano jutro.
Znate li onaj miris peciva rano ujutro koji vam daje snagu ustati iz kreveta jer znate da je prvi zalogaj vrjedniji od topline kreveta? Ta savršena peciva bakinih i maminih ruku... U čemu je njihova tajna? Evo četiri mala savjeta!
Pečeno pecivo je dobro pecivo pošpricati vodom, naši stari bi to rekli "umiti kruh vodom".
Kad su u pitanju ta mala brašnasta čudesa, treba pripaziti na nekoliko detalja. Najprije – podloga. Najfinije je ono pecivo u koje ide prava mast, na prvom mjestu svinjska.
Svinjska mast hrana je naše prošlosti i budi nostalgiju, u ta vremena samo je ona bila pri ruci. No, postoje i druge varijante poput palmina ulja, maslinova ili suncokretova, a također se mogu koristiti i margarin i maslac.
Pri pripremi važno je držati se pravila – koliko soli, toliko šećera. Sam balans začina dat će okus pecivu kao iz krušne peći.
Jedna od najvažnijih stvari jest da se tijesto prije i poslije pečenja pošprica vodom, isušeno i tvrdo tijesto najveći je problem novih kuhara. Nakon slaganja u lim pomoću bočice s raspršivačem ili kistom za premazivanje potrebno je obilno nanijeti mlake vode kako bi se nepotrebni dio brašna odlijepio i omekšao.
Nakon vađenja iz pećnice također je poželjno pecivo pošpricati vodom, naši stari bi to rekli „umiti kruh vodom“, kako bi kora ostala hrskava, ali dovoljno omekšala da se može gristi.
Na kraju, svoje remek-djelo ubacite u pećnicu koja bi trebala biti jako zagrijana (220 °C).Visoka temperatura učinit će da pecivo bude izvana hrskavo, a iznutra mekano jer će se brzo dizati (zato su krušne peći za dobru pizzu tako vruće). Nakon pečenja ostaje vam samo uživati u vrućem zalogaju mekog tijesta. Dobar tek!
:(Još nema komentara