Niti bijelo niti smeđe rižino brašno ne sadrže gluten te imaju nizak sadržaj natrija i zasićenih masnoća.
Rižino brašno ne sadrži gluten
U modernom društvu gdje je učestalost proizvodnje i potrošnje pšeničnog brašna u odnosu na brašna drugih sirovina vrlo visoka, osobama oboljelima od celijakije vrlo je teško pronaći alternativu.
Na sreću, danas se sve više upotrebljavaju i ostale sirovine za proizvodnju visokokvalitetnih brašna od kojih je celijakičarima jedno od najpogodnijih rižino brašno.
Rižino brašno može se dobiti od bijele i od smeđe riže, a razlikuju se prema sadržaju hranjivih tvari, boji i okusu. Ne sadrže gluten te imaju nizak sadržaj natrija i zasićenih masnoća.
Glavni sastav hranjivih tvari čine složeni ugljikohidrati posebice netopljiva prehrambena vlakna koja mogu pomoći kod konstipacije te rezistentni škrob koji potiče stvaranje "dobrih" bakterija u debelom crijevu te na taj način može pomoći u reguliranju probave.
Smeđe rižino brašno u odnosu na bijelo ima veći sadržaj složenih ugljikohidrata, a budući da ljuska nije odstranjena od smeđe riže, smeđe rižino brašno bogatije je bjelančevinama, vitaminima i mineralnim tvarima, posebice kalcijem, cinkom te vitaminima B kompleksa.
Jela s rižinim brašnom
Rižino brašno ima široku primjenu u kuhinji te se može koristiti za pripremu palačinki, kolača, pudinga, umaka i domaće tjestenine. Upija više vode od pšeničnog brašna, pa su pečeni proizvodi od rižinog brašna tzv. "pahuljastije" teksture.
Budući da ne sadrži gluten i nije istog sastava kao pšenično brašno, ne može se smatrati njegovom zamjenom pa je prilikom pripreme hrane s rižinim brašnom potrebno slijediti recepte specificirane za rižino brašno, a ne samo zamijeniti vrstu brašna unutar recepta.
:(Još nema komentara