Moj profil

Jagode, banane i ketchup? Ne, nije popis za kupovinu, znanost kaže da se to jede - zajedno

Znanost bi mogla biti na strani ljubitelja ananasa na pizzi, kokica s kečapom i ostalih delikatesa gastronomskih avanturista. Molekularna gastronomija grana je znanosti o hrani koja kemijskom analizom arome pokušava odgonetnuti misterij neobičnih spojeva koji jednostavno funkcioniraju. Istražili smo o čemu je riječ, a donosimo i preporuke uzbudljivih kombinacija za odvažne.

Možda vam je poznata scena: unatoč polupraznoj smočnici, u inspirativnom naletu kasnonoćne gladi pronašli ste nesvakidašnju kombinaciju čiji vas je okus oduševio. No, koliko god se trudili uvjeriti prijatelje da je sladoled s preljevom od kečapa odlična ideja, sve što od njih dobivate su podignute obrve i glatke odbijenice.

Idući puta kada vas optuže da s vama ozbiljno nešto nije u redu jer se kunete u svoju neobičnu kreaciju, slobodno ih uputite na ovaj članak. Iza vaše inovativnosti potencijalno stoji čitava nova znanost, a sebe slavodobitno smatrajte njenim neotkrivenim genijem. Riječ je o molekularnoj gastronomiji, grani znanosti o hrani koja objašnjava zašto neki sastojci koje intuitivno ne bismo spojili, zapravo odlično idu skupa.

Znanost iza naše percepcije okusa prilično je složena. Iako svakim danom saznajemo sve više, znanstvenici još nemaju jasan odgovor na pitanje o tome kako ljudski mozak integrira okus, miris i ostale osjete koje mu šalju receptori u jedinstveno iskustvo okusa hrane. Molekularna gastronomija, jednostavnije nazvana i 'Food Pairing', najnoviji je pristup istraživanjima koja pokušavaju proniknuti u ovaj misterij.

Okus nije tako jednostavna stvar

Cjelokupno iskustvo okusa čini nekoliko elemenata. Prije svega, receptori na jeziku razlikuju slatko, slano, gorko, kiselo i umami, a dok žvačemo osjetimo i teksturu. No, za najveći dio okusa odgovorna je aroma hrane koju osjetimo mirisom. Ako ste ikada jeli prehlađeni i začepljena nosa, sigurno ste primijetili da je tada sva hrana bezokusna. Vaši okusni pupoljci su okej – nedostatak mirisa je glavni krivac ovoj nevolji.  

Molekularni gastronomi oslanjaju se na takvo razumijevanje okusa. Svaki sastojak ima tucet ili više aroma, no samo se neke od njih jasno ističu i odgovorne su za miris koji osjetimo. Dominantne arome određuju se kemijskim procesima, a sastojci koji ih dijele odlično idu skupa. Mogu biti očite, primjerice, voćna aroma ananasa koju će svi lako prepoznati. No, u njemu prevladavaju svježe i citrusne note, ali i aroma karamele koja ljudskom nosu nije toliko prepoznatljiva.

Ananas i mnogi sirevi dijele svježu i voćnu aromu zbog čega se odlično slažu, što će potvrditi svi ljubitelji voćnih torti. Aroma karamele posebno dolazi do izražaja ako kriške ananasa bacite na roštilj ili u pećnicu čini ananas odličnim partnerom pečenom mesu.

Aromu karamele ananas dijeli i s rajčicom. Znanost je, čini se, ipak na strani ljubitelja pizze s ananasom.

Znanost kaže da su ovo odlične kombinacije

Pečena piletina odlična je uz kikiriki, primjerice u obliku umaka, a dobra kombinacija su i piletina ili svinjetina te jabuke. Uz ribu slobodno jedite mango, uz dimljeni losos odlično ide tamna čokolada, a uz slaninu probajte trešnje i banane, molekularna gastronomija obećava da će vam se svidjeti.

Rajčica ima posebno bogat aromatski profil. Njena je aroma citrusna i svježa uz notu karamele. Posebno se ističe nježna cvjetna nota koju molekularni gastrolozi vežu uz ruže. Zahvaljujući svojoj aromi, rajčice se odlično slažu s već spomenutim ananasom, ali i lososom. Aromu karamele rajčica dijeli sa sojinim umakom i čokoladom, a cvjetnu notu sa šljivom.

Trebate li kreativnu ideju za desert, probajte kombinaciju mascarpone sira sa šljivom i rajčicom ili napravite voćnu salatu s lubenicom, rajčicom i mozzarellom. Rajčica i jagode slažu se posebno dobro, a možete ih pomiješati i od njih napraviti umak za prelijevanje preko sladoleda, primjerice, od vanilije.

Ketchup i jagode na sladoledu? Food Pairing kaže: da

Osim toga, jagode će biti sjajan dodatak najpoznatijem proizvodu od rajčice, ketchupu. Želite okusiti nešto novo, u ketchup dodajte pire od jagoda. Molekularni se gastronomi kunu i u sjajan okus banana i ketchupa, pa sladoled od banane s preljevom od ketchupa i jagoda možda nije loša ideja. Sam ketchup će izvrsno nadopuniti curry umak, đumbir, pa čak i cimet, stoga razmislite o dodavanju ovih začina u svoj omiljeni umak od rajčice.

Bliži se slavlje? Na internetu ćete pronaći i recept za tortu od kečapa, a oni koji su ju probali kunu se da je okus jako sličan torti s mrkvama. No, za sve željne gastronomskih avantura imamo malo upozorenje. Svi koji se usude iskušati ove kombinacije trebaju se pobrinuti da koriste kvalitetan ketchup kako bi molekule prisutne u aromi rajčice zablistale u paru s drugim sastojcima. Dodaci u nekim ketchupima mogli bi utjecati na okus kombinacija, stoga posegnite za onima bez štetnih dodataka.

Primjerice, Podravka ketchup nema konzervansa i sadrži morsku sol. Ne štede na rajčicama: za 500 g proizvoda koriste čak 840 g rajčica. Kao dodatni bonus je i dizajn čepa bez kapanja, pa zaboravite i svađe s neurednim cimerima.

Probajte neobične kombinacije i osvojite nagrade!

Ako smo vas ovim neobičnim kombinacijama inspirirali, Podravka upravo ima aktivan nagradni natječaj #ketchupnasve. Dijele tri poklon paketa koja čine PlayStation 5, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition za PS5 te The Nioh  Collection za PS5. Sve što trebate je pripremiti svoju neobičnu kombinaciju s Podravka ketchupom te objaviti fotku na Instagram uz #ketchupnasve. Više o tome doznajte na njihovoj web stranici.

Tekst je nastao u suradnji Native studija portala srednja.hr i Podravke

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.