Alergija na orašasto voće jedna je od najopasnijih. Alergijsku reakciju može izazvati i najmanja količina alergena, kao što je na primjer korištenje istih lonaca i zdjela, neopranih ruku nakon dodira s orašastim voćem.
Sve do dolaska u Ameriku nisam znala da orašasto voće može biti veliki neprijatelj. Orasi, lješnjaci, kikiriki, bademi, pinjoli, sastavni dio naših kolača i zdrava grickalica za mnoge predstavljaju smrtonosni otrov.
Kad sam prvi puta na oglasnoj ploči u školi moje djece pročitala da se unutar njenih zidova sprovodi tzv. "nut free policy", nisam imala pojma o čemu se radi. Slijedila su tjedna izvješća, koja roditelji primaju putem e-mailova i koja su također podsjećala da se u školu ne smije unositi orašasto voće, kao i ostala jela koja među svojim sastojcima imaju te slatke plodove. Nakon što sam se raspitala među iskusnijim roditeljima o čemu se zapravo radi, otkrili su mi da postoje djeca koja su na njih alergična, a pogotovo jedna curica u vrtiću. Djevojčici je dovoljno da u usta stavi bilo koju namirnicu s najmanjom količinom orašastog voća da doživi anafilaktički šok, od kojeg u nedostatku hitne i pravilne reakcije, može umrijeti. Roditelji su pozvani da o tome razgovaraju sa svojom djecom te da prije svega u njihove lunch boxove (torbe u kojima nose užinu i ručak) ne stavljaju ništa što sadrži orašasto voće. Dakle, nema pesta, ni Nutelle, ni pločica s mueslima i suhim voćem, ni većine keksa, kao ni krekera sa sjemenkama sezama, maka ili lana. Nema dijeljenja sendviča, kao ni razmjene ručkova.
Moja prva reakcija je bila "pa što ćemo im onda dati?", "pa zar svi moramo postiti zbog jednog djeteta?" I danas još uvijek crvenim kad se toga sjetim. Jedna pametna mama mi je mirno odgovorila "naravno, svi moramo učiniti sve kako bi se djevojčica osjećala sigurnom, to je pravo svakog djeteta". Naravno, pomislila sam, ta djevojčica je mogla biti moje dijete...
Alergija na orašasto voće jedna je od najopasnijih. Oko 3 milijuna Amerikanaca pati, a oko 100 godišnje zbog nje umre. Alergijsku reakciju može izazvati i najmanja količina alergena, kao što je na primjer korištenje istih lonaca i zdjela, neopranih ruku nakon dodira s orašastim voćem.
Najdraži sendvič malih Amerikanaca je "peanut butter-jelly", tj. toast kruh premazan maslacem od kikirikija i marmeladom. Može ga se naručiti i dobiti u svakom restoranu i hotelu. Stručnjaci tvrde da je upravo zbog trošenja velike količine proizvoda od orašastog voća alergija raširenija nego u ostalim dijelovima svijeta. To je razlogom da skoro svaka američka škola provodi "nut free policy" ili barem ima određenu prostoriju ili dio menze u koji ne smiju "ući" namirnice koje sadrže orašasto voće.
Kako bi bili sigurni da u određenom jelu, koje na prvi pogled nema veze s kikirikijem, orasima ili pinjolima, nema "opasnih" sastojaka, nije dovoljno pročitati etiketu sa sastojcima. Naime, često se orašasto voće nalazi u obliku masnoća. Kod stroge zabrane najbolje se obratiti specijalnim proizvođačima koji jamče da su njihovi proizvodi "nut free", ali koji se najčešće mogu nabaviti samo putem interneta. I koji su uvijek trostruko skuplji.
Autor slike: IainBuchanan
:(Još nema komentara