Kako biste povećali unos magnezija te spriječili njegov deficit, osim termički obrađenog povrća, tamnozeleno lisnato možemo konzumirati u obliku voćno-povrtnih napitaka.
Magnezij dnevno sudjeluje u više od 300 bioloških funkcija u organizmu te nam je esencijalan za normalno funkcioniranje organizma. Njegov preporučeni dnevni unos, za prevenciju ozbiljnih zdravstvenih posljedica, je prema američkim smjernicama 400mg/dan, a za optimalnu funkciju magnezija u organizmu, unos bi trebao biti i viši. Istraživanja su pokazala da većina populacije ne unosi niti 400 mg magnezija dnevno putem hrane i/ili dodataka prehrani te su u deficitu.
3 razloga za deficit magnezija
- Prehrana bogata energijom, a siromašna hranjivim tvarima
- Slaba apsorpcija magnezija iz pšenice, zobi i leguminoza, koje su bogate fitatima koji smanjuju apsorpciju magnezija
- Povećano izlučivanje magnezija zbog konzumacije alkohola ili prisutnih bolesti poput šećerne bolesti tip II
Magnezij se nalazi u centru molekule klorofila koja je prisutna uglavnom u tamnozelenom lisnatom povrću i odgovorna je za njegovu zelenu boju. Tamnozeleno lisnato povrće, poput brokule, kelja, špinata i prokulica izvrstan su izvor bioraspoloživog magnezija.
Zelena torta
Često je teško konzumirati velike količine takvog povrća, budući da je ono bogato i prehrambenim vlaknima te stoga dovodi do zasitnosti organizma i povećanog rada probavnog sustava. Alternativa termički obrađenom povrću je priprema povrtnih napitaka gdje će ono biti glavni sastojak. Kako bismo osigurali i prihvatljiv okus takvog napitka, za bazu možemo koristiti jabuke, kruške ili bilo koje drugo voće po izboru te potom dodavati u procesor za hranu (tzv. multipraktik) povrće po želji, uz dodatak mlijeka za dobivanje fine teksture napitka.
Prilog od prokulica
Osim što je bogato magnezijem, tamnozeleno lisnato povrće sadrži i organske spojeve sulforafane, koji u organizmu mogu pomoći detektirati i uništiti oštećene stanice koje bi u protivnom uzrokovale karcinome.
Stoga bi svakodnevno u barem jedan kuhani obrok trebalo uključiti jednu vrstu tamnozelenog lisnatog povrća, a u one dane u kojima to nije moguće, pripremiti hranjive voćno-povrtne napitke. Oni su i odličan način da najmlađima ponudimo hranjivi, a okusom prihvatljivi izvor hranjivih tvari.
:(Još nema komentara