Moj profil

Kiselo povrće

Povrće se kiseli u trenutku maksimalne zrelosti pa su stoga očuvane sve prisutne hranjive tvari te tako može neotvoreno stajati i do dvije godine ukoliko je pasterizirano.

Kiselo povrće, odnosno naša tradicionalna zimnica, često se smatra hranom koju nije poželjno često konzumirati, budući da je uvriježeno mišljenje da je samo svježe "zdravo" te da je hrana pripremljena na drugi način samo lošija verzija. Međutim zimi kada nemamo veliki izbor sezonskog povrća, a i često ono koje imamo nam je teško dostupno, konzervirano odnosno ukiseljeno povrće može biti izvrsna alternativa.

Kiselo povrće je izuzetno praktična hrana, budući da je hranjiva, dostupna tijekom cijele godine i cjenovno prihvatljiva. FDA (Agencija za hranu i lijekove u SAD-u) je izdala priopćenje u kojemu stoji da se hranjive tvari u voću i povrću u pravilu ne gube u procesu konzerviranja/kiseljenja.
Stoga hranjive tvari ostaju sačuvane kao u svježem povrću, a u ponekim slučajevima čak i više, te je kiselo povrće izvrstan način za osiguranje raznovrsnosti prehrane zimi.

Kiselo povrće je izvrsna nadopuna zimskom izboru hrane.

S druge strane, nesezonsko svježe povrće koje često dolazi na naše stolove s drugih krajeva svijeta, često zbog duljine transporta i stajanja na policama dućana gubi na hranjivoj vrijednosti. Pojedino povrće tako od berbe do konzumacije može izgubiti više od polovice hranjivih tvari, dok se kiselo povrće kiseli u trenutke maksimalne zrelosti i stoga su očuvane prisutne hranjive tvari.

Također, zbog nedostatka kisika u staklenci povrće je relativno stabilno i sadržaj hranjivih tvari povrća može biti sačuvan do dvije godine ukoliko staklenku još nismo otvorili te ukoliko je prilikom kiseljenja povrće i pasterizirano.

Možda najveći razlog zašto se kiselo povrće smatra "nezdravom" hranom je njihov sadržaj soli i šećera koji se povrću dodaju u procesu kiseljenja, iako su istraživanja pokazala da kiselo povrće nije među glavnim izvorima prekomjernog unosa šećera i soli. Jednostavan način kako smanjiti sadržaj soli u povrću prije same konzumacije je njihovo ispiranje u vodi pri čemu se može ukloniti 20-50% sadržaja soli, međutim na taj način se također mogu izgubiti i vrijedne hranjive tvari.

Povrće koje najčešće kiselimo su paprike, krastavci i zelje, ali i šparoge, gljive, repa i cikla te ih tijekom zime sve možemo koristiti ili kao prilog jelu, ili kao sastojak salata, sendviča i malih zalogaja kada je potrebno na brzinu nešto spremiti za goste.

Uz pokušaj nabavke i konzumacije sezonskog, svježeg i domaćeg povrća zimi, kiselo povrće je izvrsna nadopuna zimskom izboru hrane i odličan način za osiguranje unosa svih potrebnih hranjivih tvari organizmu te omogućavanje raznovrsnosti prehrane.




:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.