„I tako se to dogodilo – došla karantena, a ja ne znam raditi palačinke. Kako je to moguće? I ja se pitam. Još je veći paradoks to što znam kuhati”, piše novinarka Ines Madunić.
Nisam neka kulinarska božica, ali ide mi prilično dobro, ne sjećam se kad mi je zadnji put nešto zagorjelo, pa ni ostalo sirovo. Znam i praviti kolače! Ali, palačinke su mi bolna točka. Ipak, u karanteni je sve moguće pa tako i naučiti praviti palačinke.
Uz malo guglanja saznala sam da, ipak, ne postoje “jedne” palačinke, kao što ne postoji i jedna Lino Lada. Palačinki ima u mnogo verzija, a Lino Lade u čak pet okusa.
Uz malo guglanja saznala sam da, ipak, ne postoje “jedne” palačinke, kao što ne postoji i jedna Lino Lada. Palačinki ima u mnogo verzija, a Lino Lade u čak pet okusa.
I jako je teško izabrati samo jedan, vjerujte. Ipak, možda se možete ograničiti da jednu večer jedete Duo, drugu isprobate Kokos (ako još niste, stvarno ne znam što čekate!) pa je iduće večeri usporedite s klasik Milk okusom, a možete i napraviti veliko natjecanje između Nougata i Golda jedne večeri. Mislim, ovo sam napravila ja, a vi kako hoćete.
Pa evo i nekih sasvim posebnih palačinki koje sam isprobala – uz puno prakse, otprilike peta ili šesta su tek bile i lijepe i fine, ali svaku je uspjela spasiti Lino Lada.
Američke
Uvijek sam se pitala zašto Amerikanci ne znaju što su palačinke, što se posebno može vidjeti u filmovima. Zapravo su njihove puno jednostavnije od onih naših klasičnih jer je smjesa takva da ih ne možete bacati u zrak da ih okrenete. Sjajno za nas početnike! Nešto su zasitnije od naših i jako fine, a što se tiče nadjeva, traže nešto posebno i intenzivno. Nemojte ni pomišljati da ćete proći s nečim nekvalitetnim.
Kako ih radimo? Za smjesu vam trebaju brašno (oko 200 g), jedan prašak za pecivo, malo soli i žlica šećera. Pomiješajte pa dodajte oko dva decilitra mlijeka, jedno jaje i otopljeni maslac (oko tri žlice). Sve pomiješajte dok ne dobijete gustu smjesu, a po potrebi dodajte još mlijeka ili brašna. Pecite ih na maslacu.
Uz njih najbolje paše: Lino Lada Gold, neodoljiv okus upotpunjen sjeckanim i prženim lješnjacima. Posebna tekstura bez premca uz koju nećete morati dodavati ništa više na svoje palačinke jer istovremeno je savršeno kremasta i hrskava.
Klasične
One koje rade naše mame i koje većina nas zna samo kao “palačinke”, ali Francuzi ih zovu “crêpes” pa možda možemo reći da su to francuske? Nije bitno, klasika je klasika. Ne postoji nitko tko ih ne voli, a donedavno ste mislili da ne postoji netko tko ih ne zna raditi. Kao što rekoh, sve je moguće u karanteni, ali i inače, a sve je moguće i uz Lino Ladu.
Kako ih radimo? Za sve one poput mene koji još ne znaju – oko 200 g brašna (najbolje je pomiješati glatko i oštro, a možete dodati malo pirovog ili nekog drugog po ukusu), 350 ml mlijeka, čaša mineralne vode, 3 jaja i malo ulja. Prvo umutite jaja pa im dodajte ulje i mlijeko. Nakon toga postupno umiješajte brašno. Dodajte malo mineralne vode – smjesa je spremna!
Uz njih najbolje paše: Klasik za klasik – preporučujem Lino Ladu Duo. Malo crnog, malo bijelog, pa jednu napravite samo s crnim dijelom (kakao), jednu samo s bijelim (mlijeko), a onda miksate sve zajedno. Tko je rekao da je klasika dosadna?
S bananom
Možemo reći da su ovo zdrave palačinke. Tako barem zvuče. To vam je za one dane kad ste ipak uspjeli vježbati pola sata i osjećate se kao kralj ili kraljica fitnessa pa se nagradite zdravim palačinkama. Zaslužili ste.
Kako ih radimo? Palačinke s bananom zapravo su verzija američkih i zbog specifične teksture smjese, bilo bi najbolje da ih radite manje veličine, ne preko cijele tave.
U jednoj zdjeli pomiješajte brašno, šećer, prašak za pecivo i sol, a u drugoj jaje, mlijeko, malo ulja i zgnječenu bananu – što je zrelija, to bolje. Pomiješajte dvije smjese i krenite s pečenjem! U nekim verzijama recepta možete dodati i zobene pahuljice ili čak kokosovo brašno. Još jedna napomena – ove se palačinke ne mogu okretati u zraku!
Uz njih najbolje paše: Kokos, dakako. Ovo su skroz egzotične palačinke, a banana i kokos dat će vam poseban okus. Vjerujte, ove ćete palačinke htjeti usavršiti – najbolje da se opskrbite Lino Ladom Kokos. Po vlastitom iskustvu, a velika sam ljubiteljica bilo čega s kokosom, ova Lino Lada brzo nestaje.
Norveške
I ove su nešto deblje od naših crêpes, a okus je pomalo drugačiji. Naime, umjesto mlijeka, Norvežani (i drugi Skandinavci) u smjesu stavljaju kefir. Ako ne volite kefir, probajte s jogurtom. U svakom slučaju, “sveler” su prilično zanimljivog okusa, a opet lagane i ukusne.
Kako ih radimo? Trebat će vam jedno jaje, šećer, brašno, prašak za pecivo, malo soli i kefir. Prvo izmijesite jaje sa šećerom, a zatim smjesi dodajte kefir ili jogurt. Tu smjesu pomiješajte s miksom brašna, praška za pecivo i soli. Skandinavci ponekad umjesto praška za pecivo dodaju sodu bikarbonu.
Uz njih najbolje paše: Lino Lada Nougat savršeno će nadopuniti nešto drugačiji okus norveških palačinki. Slatki Nougat, u kojem je, uz kakao, čak 13 posto lješnjaka, ide jako dobro s kiselkastijim okusom ovih palačinki. Uživat ćete.
Japanske
Ove su baš neobične, a na prvi pogled izgledaju više kao cheesecake nego palačinke. Svejedno, jako su mekane i ukusne i definitivno ćete uživati u njima. Japanci su uvijek posebni, pa tako i u palačinkama. Priprema je nešto zahtjevnija, odnosno forma koju trebate dobiti je malo drugačija, a treba vam maleni kalup.
Kako ih radimo? Prvo istucite snijeg od četiri bjelanjka u koje ste dodali malo limunovog soka i soli. Kad već imate snijeg, postupno dodajte 5 žlica šećera i nastavite miksati. U drugoj zdjeli izmiksajte žlicu šećera, dva žumanjka, otopljeni maslac (oko 2 žlice, pazite da ne bude vruć) i četvrtinu šalice mlijeka. Zatim pomiješajte dvije smjese.
Proces pečenja također je nešto drugačiji. Ako imate malene kalupe, pecite ih u njima, odnosno namastite tavu (najbolje maslacem) i na nju stavite kalupe. Izlijte smjesu za palačinke do polovice kalupa. Smjesa će se dignuti, a trebate ih zapeći s obje strane (dovoljno je 5 do 7 minuta na laganoj vatri). Dok se peku stavite poklopac nad njih. Okretanje uz pomoć svih mogućih kuhinjskih pomagala bit će messy, neću vam lagati, ali stvarno se isplati. Oni koji su spretniji u kuhinji mogu probati i bez kalupa – izlijete pažljivo smjesu na tavu – bit će prilično gusta. Okretanje će u ovom slučaju biti još teže, ali imate vremena i dovoljno smjese da isprobate sve verzije, zar ne?
Uz njih najbolje paše: Lino Lada Milk, posebna kombinacija kremnog namaza od mlijeka i lješnjaka, za one koji više vole bijelu stranu Lino Lade Duo. Lagano i jednostavno, uz Milk nema greške. Zbog oblika i forme, Milk možete prvo namazati po vrhu, ali i obložiti cijelu palačinku Lino Ladom. Ili možete dodavati pomalo uz svaki griz… Opet, to sam ja radila, a vi – kako želite!
Izvor: https://magazin.gloriaglam.hr/svibanj-2020/promjena-filozofije-zivljenja/, Ines Madunić
:(Još nema komentara