Moj profil

Ljetno štivo

Zašto ponedjeljkom, u restoranima, ne treba naručivati ribu? Ili kako pripremiti i poslužiti jelo poput pravog profesionalca? Samo su neka od pitanja čije ćete odgovore pronaći na stranicama "Dosjea kuhinja".

Nekada su ljudi čekali hladne zimske dane kako bi se uz pucketanje vatre posvetili čitanju. No stvari su se promijenile. Za razliku od mrava, iz poznate bajke o cvrčku i mravu, koji je ljeto koristio kako bi marljivo sakupio zalihe hrane za zimu, danas su stvari malo drugačije posložene. Od rujna do lipnja vrijedno radimo, razvozimo djecu do škole, baleta ili tečajeva stranih jezika, kuhamo, peremo, glačamo i slažemo na noćni ormarić knjige za čije ćemo čitanje pronaći vremena tek negdje u srpnju ili kolovozu, kada cvrčci zasviraju na svojim violinama.

Magazini, novine i web portali puni su preporuka "knjiga za plažu". Pa evo nekoliko ideja i za sve ljubitelje kulinarstva i one koji će to tek postati.

Antony Bourdain poznati je američki chef, pisac, novinar i televizijski autor. Pisao je za brojne novine i časopise, između ostalog i za New York Times, The Times, Observer i Independent. A njegova kulinarsko-putopisna serija Antony Bourdain: No Reservation emitira se svakog ponedjeljka na Travel Channelu. Zašto ponedjeljkom u restoranima ne treba naručivati ribu? Zašto ljubitelji dobro pečene hrane dobivaju ostatke sastrugane s dna? Ili kako pripremiti i poslužiti jelo poput pravog profesionalca? - samo su neka od pitanja čije ćete odgovore pronaći na stranicama "Dosjea kuhinja" - prve Bourdainove kulinarske knjige, prije toga je napisao nekoliko krimića bez dlake na jeziku. Na zabavan i zanimljiv način Bourdain nas uvodi u svijet vrhunske gastronomije.

"Kuhinja dalmatinskih gospođa" Gioie Callusi već je postala svojevrstan klasik hrvatske gastro književnosti. Tradicionalni recepti, nonini savjeti, zanimljive priče o namirnicama i običajima za stolom u prvoj polovici prošloga stoljeća idealno su štivo za popodnevnu siestu u dubokom hladu dalmatinskih borova.

Ako je vaša ljetna destinacija jedan od tisuću hrvatskih otoka, a pogotovo ako odmor planirate provesti jedreći, "Gustoza đita" autora Radovana Maričića i Braslava Karlića, knjiga je koju ne biste trebali zaobići. "Gustoza đita" donosi, naime, pregled restorana do kojih se može doploviti i zanimljive životne priče njihovih vlasnika. A kada vas uhvati nostalgija, dok ćete ljetne fotografije slagati u album, zanimljivi recepti pomoći će vam da prizovete okuse i mirise ljeta.

Mučite li problem s nekoliko kilograma viška, ljeto je pravi trenutak da se uhvatite s njima u koštac. Knjiga "Zašto se Francuskinje ne debljaju", koja je postala bestseller diljem svijeta čim je objavljena, mogla bi vam u tome pomoći. A njen nastavak "Kako Francuskinje uživaju u životu" obraća se svim ženama koje vole i žele svoj život obogatiti sitnim užicima. Na zabavan način, kroz šetnju godišnjim dobima Mirelle Guiliano nudi nam savjete o tome koje voće poslužiti uz koji sir, kako organizirati dobru zabavu, a da pritom domaćica ne padne s nogu, na koji način odabrati vino ili zavezati maramu. Male tajne francuskog chica pravo su ljetno štivo, a zanimljivim receptima i prijedlozima menija vraćat ćete se i nakon što kupaće kostime pospremite negdje na dno ormara.

Šetnju kroz godišnja doba nudi nam i hrvatska gastro zvijezda Ana Ugarković. Ova sitna i energična plavuša u svojoj prvoj samostalnoj kuharici "Danas kuham nešto svježe, zrelo i na vrhuncu sezone" širom nam otvara vrata svoje kuhinje. Ana će nas tako podučiti koja su pomagala nezaobilazan dio svake ozbiljne kuhinje, što uvijek treba imati u ostavi i upoznati nas s osnovnim kulinarskim tehnikama. Zanimljive priče o povijesti namirnica te savjeti o tome kako ih kupiti, čuvati i na kraju, naravno, pripremiti pretvaraju ovu knjigu u vrijedni gastro leksikon.

Da je kuhanje in shvatio je i Britanac Mark Crich. "Kafkina juha" donosi nam četrnaest recepata napisanih u stilu slavnih književnika. Marquise de Sade, Homer, Marquez i naravno naslovni Kafka samo su neki od aktera ovog pitkog spoja književnosti i gastronomije.

Priče, recepti i afrodizijaci - stoji u podnaslovu knjige "Afrodita", slavne hispanoameričke književnice Isabel Allende. Prije svega roman koji slavi ljubav i uživanje u životu, a tek onda kuharica, uzbudljivo je štivo koje donosi bezbroj zanimljivih priča o povezanosti erotike i hrane. Nakon što je pročitate preostaje vam samo da riječi pretvorite u djelo. Oštrige sa šampanjcem, dagnje uz čašu bijelog vina ili tek obična kruška poslužena s malo oraha zanimljiv su način da začinite tople ljetne noći.

Uživajte!

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.