Moj profil

Ljubičasta brokula

Obzirom da vitamin C dodatno pospješuje rad enzima, nakon rezanja cvjetova, ljubičasta brokula može se preliti sokom od limuna.

Opis i podrijetlo

Ljubičasta brokula (engl. „purple sprouting broccoli“, lat. Brassica oleracea) manje je poznata sestra tradicionalne zelene brokule, a za razliku od nje osim što dozrijeva između veljače i travnja, ima i dulju stabljiku i više lišća koje je ljubičaste boje. Dozrijeva uglavnom u Europi i sjevernoj Americi, a vrlo dobro podnosi hladne vremenske prilike, dok u onim toplijima ne uspijeva.

Odabir i skladištenje

Vrlo slično se odabire kao i tzv. „obična“ brokula – bitno je da je stabljika tamnozelene boje, te da se boja cvjetova brokule kreće od tamnozelene prema ljubičastoj. Treba izbjegavati one gdje se naziru žučkasti cvjetovi kao i žućkasto i uvenuto lišće.

Kako bi što dulje ostala svježa za konzumaciju, ljubičastu brokulu nakon kupnje treba skladištiti u hladnjaku, ako je moguće zapakiranu u vrećicu ili plastičnu foliju kako bi se smanjio doticaj sa zrakom te se ne bi smjela prati prije skladištenja,
već isključivo prije pripreme i konzumacije.

Ljubičastu brokulu je poželjno čim kraće kuhati, zapravo idealno ju je samo blanširati.

Da li ljubičasta brokula vene, vidjet ćete po boji i svježini cvjetova i listova pa je bitno pratiti je kako ne bi na kraju konzumirali onu lišenu bilo kakvih nutrijenata.

Priprema i termička obrada

Za razliku od obične brokule, stabljika ljubičaste je nešto nježnija pa je stoga i puno pogodnija za korištenje u kulinarstvu. Čak se ne treba niti guliti, već samo proprati kratko pod mlazom vode, zatim se donji dio stabljike (cca. 5 cm) odstrani s obzirom da je drvenaste strukture i taj dio nije pogodan za konzumaciju, a ostatak se nareže na komade debljine otprilike 2 cm te kuha zajedno s cvjetovima.

Obzirom da sadrže enzime koji se oslobađaju kada se probije stijenka, cvjetove brokule poželjno je narezati na polovice ili četvrtine te pustiti da odstoje na zraku barem 5 minuta kako bi se aktivirao rad enzima. Također, kao kod svog lisnatog povrća, nije poželjno namakati dijelove u vodi obzirom da se na taj način gube hranjive tvari topive u vodi.

Iz istog razloga ljubičastu brokulu je poželjno čim kraće kuhati, zapravo idealno samo blanširati, kako bi se stijenka omekšala i pripremila za konzumaciju, a pritom zadržala maksimalna koncentracija hranjivih tvari.

Pečenje, grillanje, prženje ili korištenje ulja nije poželjno kod termičke obrade brokule budući da se time narušava njezina tekstura i gube hranjive tvari.

Nutritivna svojstva

Za razliku od obične zelene brokule kojoj zelenu boju daju klorofil, beta-karoten te vitamin C, ljubičasta brokula je ljubičaste boje zbog visokog sadržaja flavonoida, antioksidansa koji ispoljavaju mnoge pozitivne učinke u organizmu. Također je bogata spojem sulforafanom koji je zaslužan za pojačani rad jetrenih enzima pa je na taj način i svojevrstan detoksikacijski alat. Bitno je znati da ljubičasta brokula ima značajan sadržaj kalcija i željeza pa je stoga izvrsna namirnica za vegetarijance i vegane.

Konzumacija

  • prilog mesnim ili ribljim jelima
  • cvjetovi brokule mogu biti dodatak u salatu
  • samostalna salata prelivena maslinovim uljem i/ili parmezanompovrtna komponenta u varivima, wokovima ili rižotima

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.