Gablec ili marenda je onaj obrok u danu koji se poslužuje između doručka i ručka. Omogućuje nam da prebrodimo glad do glavnog obroka i zaslužan je za osjećaj sitosti koji opet regulira potrebu za prejedanjem.
Svi smo osjetili kako je to kad nakon napornog radnog dana sjednemo za stol, a osjećaj gladi nikako da prođe ma koliko puta ispraznili tanjur i ma što na njemu bilo. Kako biste to spriječili, priuštite si marendu u kojoj bi trebalo biti 10% dnevnog unosa kalorija.
A sama marenda je, uz malo planiranja, zdrava, dobra, ukusna i dostupna. Da ne pričamo koliko je marenda bitna za najmlađi uzrast kojima su redoviti obroci neophodni za normalan rast i razvoj. Djecu na marendu treba naviknuti i izbjeći zamku nepotrebne konzumacije dostupnih grickalica tijekom cijelog dana.
Kaže moja prijateljica "Luda si, i ovako jedva održavam liniju. Kad bih jela gablec, sigurno bih se udebljala bar za 2-3 kg." Nije tome kriv gablec, već ono što se jede. Složit ćete se da je glavni problem nedostatak vremena.
Kroz jurnjavu između radnih mjesta, fakulteta, škola, jaslica i dječjih vrtića najlakše je skočiti do obližnjeg sendvič bara, pekarnice, pečenjare ili samoposluge po nešto brzo, slasno i s nogu.
Ali to nije uvijek najbolje rješenje. Gablec bi trebao biti, baš kao i drugi obroci tijekom dana, hranjiv, zasitan i zdrav, omogućiti nam osjećaj zadovoljstva i dati nam potrebnu energiju.
Namaz od slanutka, tune, patlidžana, šparoga samo su dio namirnica koje mogu obogatiti vaš dnevni jelovnik.
Pa dobro, što onda jesti? - zasigurno se pitate. Čokolada, kruh, burek i keksi jesu ukusni, ali u ovom slučaju trebaju prepustiti mjesto nešto jednostavnijim i laganijim obrocima; žitaricama, punovrijednom pecivu, mliječnim proizvodima, orašastim plodovima, voću, salatama i svježem povrću.
Većinu marendi moguće je pripremiti prethodni dan i nositi sa sobom među klupe i u urede. Doma napravljen obrok lakše je prilagoditi svojim željama i potrebama.
Pri pripremi obroka pobrinite se da odaberete namirnice bogate vlaknima, bjelančevinama, kalcijem i s visokim udjelom vitamina C, dok nastojte izbjeći veće količine soli, šećera i zasićenih masnih kiselina.
Marende trebaju biti raznovrsne. Dobri su sendviči s povrćem, piletinom ili tunom i drugim namirnicama, salate s povrćem ili u kombinaciji s mesom, jajima ili ribom, svježe voće koje možemo kombinirati i s jogurtom, obroci sa žitaricama, sušeno i orašasto voće, komad domaće pite, tjestenina, integralni grisini koje dan ranije možete pripremiti sa sjemenkama, maslinovim uljem i mediteranskim začinima.
Primjer zdrave marende jest čaša svježe istisnutog soka i neslani i neprženi orašasti plodovi ili šalica šumskog voća – jagoda, malina i borovnica s mladim svježim sirom ili jogurtom. Ili zeleni čaj i tost sa šnitom sira, kolutićima tikvice i namazom od maslinovog ulja i bosiljka, sendvič sa svježim kruhom, salatom, sušenim rajčicama i maslinama.
Komad slane ili slatke pite načinjene prethodni dan. Salate nosite uvijek nezačinjene, dok umak za začinjavanje ponesite u drugoj posudi i pomiješajte tik pred upotrebom. I tjestenina pripremljena prethodni dan, kao i pogačice, kiflice sa sirom i šunkom, u tren oka postaju prikladan gablec. Namaz od slanutka, tune, patlidžana, šparoga, samo su dio namirnica koje mogu obogatiti vaš dnevni jelovnik. Komad integralne pizze, obogaćen mozzarellom i svježim sezonskim povrćem, ostatak pohanih tikvica od ručka, palačinka punjena špinatom ili sirom i šunkom, voćem svježim ili suhim.
Za svakog po nešto. Naravno da ovim nismo obuhvatili sve, ali smo vas, nadam se, potaknuli na razmišljanje o marendi. Marendajmo da bismo se hranili bolje i živjeli zdravije.
Marenda pomaže da prebrodite glad do glavnog obroka i zaslužna je za osjećaj sitosti koji regulira potrebu za prejedanjem.
Bon appétit!
:(Još nema komentara