Doznajte kako da vaše 100 posto domaće savijače od slasnog voća, baš uvijek budu mirisne i fine kao bakine, izvana hrskave, a iznutra sočne.
Ukusne slatke savijače prijaju nam kad god i gdje god to poželimo. Često ih pečemo sami, a još češće ih onako usput kupujemo gotove kako bi utažili malu glad ili pojačali uživanje u kavi na pauzi ili u kafiću. No, ruku na srce, iako se rado oslanjamo i na kupovne štrudle i na kore iz trgovine, ipak najviše volimo savijače koje su home made od početka, od domaćeg tankog tijesta, do kraja, do mirisnih i ukusnih štrudli hrskavih izvana i sočnih iznutra. Stoga, svim ljubiteljima 100 posto domaćih štrudli otkrivamo male tajne hrskavog zahvaljujući kojima će vaša savijača baš svaki put biti savršena, božanski mirisna i ukusna.
Kako da domaće tanko tijesto uvijek bude glatko, meko i podatno?
Kako bi tradicionalno domaće tijesto za savijače bilo onakvo kakvo mora biti, glatko, meko, elastično i podatno, umijesite ga od glatkog pšeničnog brašna (najbolje tip 550), mlake vode, vrlo malo octa (koristite bijeli vinski ili jabučni ocat, te malo biljnog ulja (najbolje uljane repice ili suncokreta!).
Nadalje, tijesto što intenzivnije mijesite, gnječite i lupajte tako dugo dok ne postane glatko i elastično, te ga potom formirajte u kuglu (kuglu u tankom sloju premažite uljem kako se ne bi stvorila kora!) koju potom obavezno pustite da odstoji pokrivena najmanje 30 minuta na toplom mjestu.
Nadjev posložite po tanko razvučenom tijestu koje ste prethodno poprskali rastopljenim maslacem i posuli krušnim mrvicama, mljevenim orasima ili bademima koje će osim što će poboljšati okus, uspješno upiti suvišnu vodu iz voća, te tako spriječiti da gotova savijača bude neukusno gnjecava.
U tu svrhu tijesto možete stavite u posudu koju ste prethodno kako bi je zagrijali isplahnuli kipućom vodom i posušili, te obložili papirom za pečenje. Nakon što se tijesto odmori, najprije ga na dasci posutoj brašnom, valjkom formirajte u manji krug, koji zatim premjestite na dovoljno veliku i izdašno brašnom posutu kuhinjsku krpu ili stolnjak. Potom ga ponovo lagano premažite uljem, te počnite rukama, razvlačiti na sve strane tako dugo dok ne dobije formu i postane toliko tanko da se preko njega nazire podloga.
Kako da savijača iznutra bude fina i sočna, a izvana prhka i hrskava?
Savijače možete nadijevati s bilo kojim voćem koje ne sadrži previše vode, jabukama, šljivama, Savijača od šljiva - Coolinarika , trešnjama, višnjama, Savijača s višnjama - Coolinarika , marelicama Savijača od marelica - Coolinarika , ali i primjerice sušenim voćem Savijača sa suhim voćem - Coolinarika . Primjerice za savijaču od jabuka najprimjerenije su slatko kiselkaste sorte, jonagold, elsta, boskop ili idared jabuke. Nadalje, kako bi nadjev učinili još ukusnijim voću dodajte začine poput cimeta, vanilije, sušene grožđice ili brusnice namočene u rumu ili soku od jabuka, naribanu koricu limuna ili naranče, listiće prženih badema, mak i sir Bregovska savijača - Coolinarika ali i puding Savijača s pudingom i jabukama - Coolinarika.
Nadjev posložite po tanko razvučenom tijestu koje ste prethodno poprskali rastopljenim maslacem i posuli krušnim mrvicama, mljevenim orasima ili bademima koje će osim što će poboljšati okus, uspješno upiti suvišnu vodu iz voća, te tako spriječiti da gotova savijača bude neukusno gnjecava. Nadjeveno tijesto potom uz pomoć krpe ili stolnjaka na kojoj ste ga razvukli i nadijevali, najprije smotajte u savijaču, a potom i prebacite u namazani lim za pečenje.
Kako bi zvana bila prhka i sočna, savijaču, odnosno tijesto prije pečenja namažite rastopljenim maslacem ili neutralnim uljem .Savijaču pecite u prethodno zagrijanoj pećnici, te je potom još toplu narežite i izdašno pospite šećerom u prahu, Štrudlu možete poslužiti samu ili s kuglicom sladoleda od vanilije, s tučenim slatkim vrhnjem ili primjerice umakom od karamela ili vanilije Savijača od jabuka u vanilin umaku (Apfelstrudel) - Coolinarika
:(Još nema komentara