Plant-based prehrana je manje rigorozan način prehrane od vegetarijanska ili veganstva jer ne podrazumijeva potpuno izbacivanje namirnica životinjskog podrijetla.
Plant-based prehrana je u zadnje vrijeme sve popularnija na naših prostorima. Iako je takav način prehrane poznat odavno, i naši davni preci su se najčešće i hranili na taj način, u zadnje vrijeme s povećanjem incidencije kroničnim bolesti dobiva sve više na značaju.
Što je plant-based prehrana?
Kod plant-based prehrane važno je držati se načela minimalne prerađenosti hrane te konzumacije što više lokalnih, sezonskih namirnica.
Plant-based prehrana ne mora nužno značiti prelazak na isključivo veganski način prehrane već označava da je većina namirnica i obroka bazirana na biljnoj prehrani uz konzumaciju namirnica životinjskog podrijetla.
Stoga plant-based prehrana može značiti:
- vegetarijanski način prehrane
- veganski način prehrane
- uravnoteženu prehranu s namirnicama životinjskog podrijetla
Plant-based prehrana ne sadrži etičku komponentu kao što primjerice sadrži vegetarijanstvo i veganstvo pa ima i puno više prostora za ravnotežu, kombinaciju namirnica i razne obroke i manje mogućnosti nedostatka esencijalnih hranjivih tvari.
Zašto prijeći na plant-based prehranu?
Voće, povrće, mahunarke, žitarice, orašasti plodovi i sjemenke koje su glavne skupine namirnica plant-based prehrane je potrebno vrlo malo (ukoliko i uopće) prerađivati kako bi bili spremni za konzumaciju.
Stoga sadrže puno više prirodno prisutnih vitamina i mineralnih tvari nego prerađenija hrana.
Konzumacija hrane između ostalog može biljnog porijekla može:
- poboljšati probavu
- poboljšati rad imunološkog sustava
- reverzibilno djelovati na upalne procese u organizmu koji su razlog pojave kroničnih zaraznih bolesti
- povećati razinu energije
- poboljšati sportske performanse
Bilo kakva promjena u životu, pa tako i u načinu prehrane, nerijetko može dovesti do krajnosti. Pa tako nerijetko kod osoba koji su prešli na plant-based način prehrane vidimo nagle promjene u smislu konzumacije velike količine voća i povrća.
Važno je naglasiti kako je jedan od postulata plant-based prehrane, a zapravo i prehrane općenito, da se biraju sezonske i lokalne namirnice.
Stoga nećemo u svako doba godine na tanjuru moći pronaći istu vrstu hrane već bi trebali svoje obroke prilagoditi sezonalnosti hrane.
Savjeti prilikom kupovine i konzumacije voća i povrća:
- kupovina od lokalnih OPG-ova
- ukoliko nije moguća kupovina od lokalnih OPG-ova nego samo u supermarketima, birati hranu proizvedenu u Hrvatskoj, a ne uvoznu
- upoznati se sa kalendarom sezonalnosti namirnica kako bi bili svjesni koja hrana je prirodno dozrijela, a koja u plastenicima
- provjera ekološke certifikacije proizvoda kako bi se minimalizirao unos pesticida
Osobe koje prijeđu na plant-based prehranu često niti ne znaju otkuda krenuti prilikom pripreme hrane pa onda vrlo često rade greške gdje u svoje obroke unose prekomjernu količinu kalorija u strahu od osjećaja gladi.
Često se tako narezano svježe voće kombinira sa masnim i kaloričnim umacima, u kaše za doručak i smoothije se stavlja previše orašastih plodova ili maslaca od orašastih plodova i dodataka poput kokosa ili sušenog voća. A posebna su opasnost svježe salate sa masnim i kaloričnim preljevima.
Savjeti za kombinaciju namirnica i jela za uravnotežene plant-based obroke:
- smoothie s vodom, jednom vrstom voća, povrća i malom čajnom žličicom sjemenki (npr. lanene)
- integralni sendvič s humusom, zelenom salatom, ribanom mrkvom i čajnom žličicom suncokretovih sjemenki
- sezonska salata (npr. zelena salata, svježi spinat, ribani celer), mladi sir, sjemenke sezama i preljev od jogurta i senfa
- varivo sa žitaricama i batatom
- gusta juha od šparoga
- integralna tjestenina s pestom/umakom od povrća (npr. kelj, špinat, cvjetača)
S navedenim malim, ali efikasnim promjenama u prehrani vrlo lako se može prijeći na plant-based način prehrane koji je puno jednostavnije slijediti of vegetarijanstva ili veganstva, a zaista puno pomaže organizmu vratiti se u ravnotežu smanjiti pojavu i rizik od brojnih obolijenja.
:(Još nema komentara