Bobičasto voće je preplavilo naše tržnice. Svakodnevno pojedite barem mjericu ukusnih i zdravih bobica koje jačaju imunitet te štite od infekcija i upala. Ako pak imate više vremena, načinite od njih učinkovitu masku za lice ili spremite ukusan specijalitet rote grütze.
Zahvaljujući velikom udjelu voćnih kiselina i vitamina C maska za lice od borovnica djeluje protiv nečiste kože i proširenih pora.
Bobičasto voće preplavilo je tržnice. Kako je neobično zdravo i ukusno, treba iskoristiti njegovu sezonu te svakodnevno uživati u njegovim okusima. Redom sve bobice sadrže mnogo vitamina i minerala, balastnih tvari, folne kiseline te posebno učinkovite biljne pigmente. Stoga bobice između ostalog jačaju imunitet, štite od infekcija i upala, djeluju antikancerogeno i općenito usporavaju procese starenja. K tome, potiču funkcioniranje mozga posebno u starosti, snižavaju rizik od sljepoće te pogoduju zdravlju mokraćnih organa i zdravlju srca. Nadalje, bobice snižavaju kolesterol u krvi i reguliraju krvni tlak te potiču izlučivanje suvišne tekućine iz organizma.
Brusnice su prave male bombe vitamina C i gorkih tvari pa ne samo da pomažu kod problema s mokraćnim mjehurom i dezinficiraju mokraćne putove, nego ublažavaju i želučane tegobe. K tome, brusnice potiču apetit, smiruju živce i prema najnovijim istraživanjima djeluju protiv herpesa. Za neobično zdravim i ukusnim brusnicama posebno luduju Šveđani koji su ih prozvali crvenim zlatom te Amerikanci koji svoju tradicionalnu puricu na Dan zahvalnosti i Božić ne mogu ni zamisliti bez umaka, odnosno pirea od brusnica. Osim s puretinom slatko ili gusti kompot od brusnica odlično se slaže s ostalom peradi i divljači te primjerice pastrvom.
Borovnice su prepune ljekovitih i hranjivih sastojaka, posebno voćnim kiselinama, mineralima te elementima u tragovima, primjerice manganom. Osim što su neobično ukusne, bilo svježe, bilo u različitim voćnim tortama i kolačima, odnosno pretočene u marmelade, pekmeze, džemove, sokove, sirupe ili vino, one primjerice i izvana pogoduju ljepoti i zdravlju naše kože. Naime, zahvaljujući velikom udjelu voćnih kiselina i vitamina C, maska za lice od borovnica djeluje protiv nečiste kože i proširenih pora. Za masku, šaku zgnječenih borovnica umiješajte u mlijeko za čišćenje i nanesite na lice.
Kupine su bogate mineralima te posebno vitaminima A, C i E te između ostalog snižavaju šećer u krvi, potiču zaustavljanje krvarenja i djeluju protiv probavnih poteškoća. Sok od kupina učinkovito je sredstvo protiv promuklosti te ga u tom slučaju treba nekoliko puta dnevno grgljati. Kupine su djelotvorne i u kozmetičke svrhe pa su primjerice učinkovite protiv suhe i hrapave kože ruku. Za peeling u šaku ili dvije zgnječenih kupina umiješajte žlicu ulja za masažu ili mlijeka za čišćenje kože te njime trljajte ruke. Ako osim u svježim, uživate u slatkom od kupina i spremate ga sami prilikom kuhanja, dodajte nekoliko nedozrelih bobica koje će pojačati njegovu aromu.
Ribizli posebno bogati željezom i vitaminima između ostalog čiste krv, pogoduju zdravlju jetre, poboljšavaju opskrbu mišića kisikom te pozitivno utječu na želudac i crijeva. Neobično prijaju u voćnim kolačima i tortama te slatkom. Ribizi su glavni i u njemačkom specijalitetu rote grütze koji i najobičniji kolač od biskvita, carski drobljenac ili primjerice puding pretvara u vrhunsku delikatesu. Za očaravajuće slatko izmiješajte 250 g crvenih ribizla i 100 g malina s 50 g šećera te jednim vanilin šećerom. Mješavinu stavite kuhati s malo vode i kad zavri, kuhajte na laganoj vatri desetak minuta. Potom dodajte 30 g kukuruznog škroba Gussnel Dolcela razmućenog u hladnoj vodi i kuhajte dok se lagano zgusne, oko dvije minute. Poslužite rashlađeno.
:(Još nema komentara