Voće, povrće, šumski plodovi, gljive, krumpiri, kupus, grah, grašak, šećerna repa, proso, svinjetina i drugo meso tradicionalne su ukrajinske namirnice, a borshch, blyntsi, pyrohy, shashlyk uobičajena nacionalna ponuda.
Geografski položaj
Ukrajina se smjestila na istoku Europe. Graniči s Rusijom na istoku, Bjelorusijom na sjeveru, Poljskom i Slovačkom na zapadu, Mađarskom, Rumunjskom i Moldavijom na jugu. Ukrajina zauzima sjeverozapadni dio istočnoeuropske ravnice i mali dio Karpata i Krimskih planina, a na jugu je oplahuju Crno i Azovsko more.
Pokrivena je gustom mrežom velikih i malih rijeka. Na 603 700 m2 u Ukrajini živi 46 299 862 stanovnika. Kijev je glavni grad.
Povijesni utjecaj
Ukrajina je dugo bila centar Istočne Slavenske Republike, Kijevske Rusije, koja je svoj uspon bilježila u 10. i 11. stoljeću kao najveća i najmoćnija europska država. Regija pada pod vlast Litve u 14. stoljeću, zatim pod Poljsku i na koncu krajem 17. stoljeća pod rusku vlast 1918. g.
i imena su kruha za specijalne prilike. Dok se smatra svadbenim kruhom, drugi je neminovan pratitelj Uskrsa.
Ukrajina stječe samostalnost, ali ne zadugo. 1920. postaje sastavnim dijelom Ukrajinske Sovjetske Socijalističke Republike te poslije i SSSR-a. 1986. će Ukrajinu zadesiti Černobilska nuklearna ekološka katastrofa, a 1991. g. Ukrajina postaje nezavisna.
Karakteristike kuhinje
Ukrajinska kuhinja je vrlo ukusna, ali uslijed visokog udjela masnoće i vrlo kalorična. Uz tradicionalne elemente u ukrajinskoj kuhinji osjećaju se njemački, ruski, turski i poljski utjecaji.
Ravnice južne Ukrajine smatraju se jednim od najplodnijih dijelova cijelog svijeta. Uz obilje kiša i blage klime Ukrajinu nazivaju i žitnicom Europe. Voće, povrće, šumski plodovi, gljive, krumpiri, kupus, grah, grašak, šećerna repa, proso, meso s naglaskom na svinjetinu samo su dio ukrajinskog kulinarskog naslijeđa, dok se kruh smatra temeljem prehrane. Na kulinarski put!
Najslavnije među juhama jesu borshch (među slavenskim narodima vrlo dobro poznata juha s ciklom, kupusom i mesom) i solyanka (juha s gljivama, mesom ili ribom). Za njima slijedi ukha - riblja juha.
Juhe ustupaju mjesto glavnim jelima:
- blyntsi - palačinke punjene mesom, sirom i drugim nadjevima
- shashlyk - ražnjići od marinirane janjetine i povrća
- pyrohy - prženi valjušci. Mogu biti i desert ovisno o punjenju (npr. voće, mak, itd.)
- varenyky - valjušci punjeni mesom i povrćem
- deruny - krumpirove palačinke
- mlyntsi - palačinke nadjevene svježim sirom, voćem, mesom
- holubtsi - sarma s listom zelja ili vinove loze, mljevenim mesom i prosom ili rižom
- kasha hrechana zi shkvarkamy - heljda s usitnjenom prženom slaninom i lukom
- punjene tikvice ili patlidžani
- kovbasa - kobasica
- pechenya - pečeno meso (svinjetina, janjetina, govedina, teletina i dr.).
Uz juhe i glavno jelo nezaobilazne su salate, a njih u ukrajinskoj kuhinji ne nedostaje. Primjerice Olivye je u svijetu poznata kao ruska salata, a sadrži kuhano povrće i majonezu. Vesnianyi salatu čine usitnjeni krastavci i rajčice začinjeni peršinom. Kapustianyi je salata na bazi kiselog ili svježeg usitnjenog zelja. Ukiseljeno povrće se isto konzumira kao salata, pogotovo u hladnim mjesecima koji oskudijevaju prirodnim plodovima.
Ravnice južne Ukrajine smatraju se jednim od najplodnijih dijelova cijelog svijeta.
Korovaj i paska imena su kruha za specijalne prilike. Dok je prvi u obliku pletenice i smatra se svadbenim kruhom, drugi je neminovni pratitelj Uskrsa.
Poslije dobrog jela valja se i zasladiti. Ni tu nećemo ostati kratkih rukava za našeg boravka u Ukrajini. Možemo se recimo prepustiti pampushky koje vrlo sliče na naše krafne. Syrniki su specifični i za Poljsku i Rusiju (tijesto i skuta, prženi).
Kada govorimo o piću, ne smijemo zaboraviti mineralnu vodu, kefir, kompot i kvas koji su glavna bezalkoholna pića. Horilka je naziv za votku, a preporučujemo kušanje Nemiroff Wodku i Olimp.
Najveći proizvođači piva (pyvo) jesu Chernihivske, Slavutych, Rogan, Lvivske, Obolon i dr.
Travel tips
- Najbolje vrijeme za obilazak Ukrajine je proljeće i jesen zbog ugodnih temperatura.
- U Ukrajini se engleski govori malo, za sporazumijevanje savjetujemo knjižicu s frazama.
- Uobičajna napojnica je 5%.
- Od nuklearne katastrofe u Černobilu je prošlo preko 20 godina i Kijev kao i hrana koja se proizvodi za konzumaciju u Kijevu je sigurna. Uz dužno poštovanje prema tim jestivim ukrajinskim blagodatima, savjetuje se izbjegavanje gljiva, divljači i bobičastog voća.
:(Još nema komentara