Tjedan dana druženja, pjesme i vina i sve to pod budnim okom sv. Vinka, zaštitnika vinove loze i vinograda, obilježio je od 19.-26. siječnja 2008. g. početak vinogradarske godine u kutjevačkom vinogorju.
Razmahali se kutjevački vinogradi.
Tjedan dana druženja, dogovora, pjesme i vina i sve to pod budnim okom sv. Vinka, zaštitnika vinove loze i vinograda, obilježio je od 19.-26. siječnja 2008. g. početak vinogradarske godine u kutjevačkom vinogorju.
Stopilo se to kutjevačko vinogorje s ljepotama Parka prirode Papuk na njegovim južnim padinama i proteže se u dužini od 55 km zaključno s južnim padinama Krndije.
Ako želimo saznati kakva je bila povijest kutjevačkog vinogorja, evo što sve možemo pronaći listajući knjige: od Ilira preko Rimljana i brojnih vlastelinstava, do velikog napretka vinogradarstva za vrijeme cistercita, stagnacije za vrijeme Turaka, te ponovog uspona za vrijeme obitelji Turković.
No, možda ni novija povijest ne bi pisala tako lijepe riječi, da u tom čuvenom kutjevačkom vinogradu nije najzastupljenija još čuvenija i još opjevanija graševina. U njenu čast odlučeno je čak utemeljiti manifestaciju međunarodnog karaktera "Dani graševine". I u ovom tjednu koji je iza nas, tjednu obilježavanja blagdana sv. Vinka, nastojali su vrijedni, priznati i nagrađivani kutjevački vinogradari i vinari pokazati brojnim posjetiteljima i gostima kojih je bilo iz svih dijelova Hrvatske, što imaju, što nude i čime se ponose.
Iako je običaj obilježavanja Vincelova star kao što su stari i vinogradi kutjevačkog kraja, nikada nije bilo veselije od ove godine. Sunčani siječanjski dani, vinogradi spremni za orezivanje, odlična lanjska vinogradarska godina bili su razlozi za blagoslov trsova, pozivanje prijatelja, podizanje čaša... Program je počeo 19. siječnja obilježavanjem Vincelova u vinogradima kutjevačkih vinogradara, a najsadržajnije je bilo 25. siječnja u samom centru Kutjeva na Trgu graševine, gdje je zapaljena vincelovska vatra i gdje se vino točilo...točilo, bistro, zlatno, mirisno. Sve se to događalo pod pokroviteljstvom Hrvatske turističke zajednice koja je prepoznala sve te ljepote ovoga kraja i njegove vrijednosti, te gradić Kutjevo, slavonsku vinsku prijestolnicu, odabrala kao mjesto početka projekta Volim Hrvatsku. Tom prigodom zamjenik direktora HTZ-e Stipe Maleš, zasadio je u samom centru Kutjeva mali vinograd klonske selekcije. Taj će vinograd, uz već postojeći, krasiti od sada Trg graševine. Po riječima S. Maleša gdje god se pojavi HTZ, ostavi za sobom neki trag, negdje cvijeće, negdje drveće, a u Kutjevu, a što bi drugo, nego nekoliko najkvalitetnijih i najotpornijih sadnica vinove loze.
Postojeći vinograd zasađen prije nekoliko godina u centru Kutjeva, gdje je svaki trs obilježen i ima svog vlasnika, bio je bogato okićen mesnim proizvodima i spreman za blagoslov i prvo orezivanje. Blagoslov je uz prisustvo vlasnika trsa obavio mjesni župnik, a prvo obrezivanje sam predsjednik Stjepan Mesić. Prilikom obraćanja okupljenim posjetiteljima, predsjednik Mesić se kratko osvrnuo na položaj poljoprivrede u RH i njegovo viđenje poljoprivrede i vinogradarstva po ulasku u EU. Predsjednik je naglasio da imamo premalo zasađenih hektara vinograda, te da bi sadnju trebalo ubrzati kako bismo u EU ušli s najmanje 30 000 ha vinograda, te poručio Kutjevčanima da iskoriste svoj adut, a to je vino.
I Novi ministar poljoprivrede, Božidar Pankretić, bio je gost na kutjevačkom Vincelovu. Najviše je ovdašnje vinare razveselio vješću da 0, 00 promila pada u zaborav, tako da su mnogi vinari zajedno s ministrom, tu vijest nazdravili kutjevačkom graševinom.
Osim projekta Volim Hrvatsku, na kutjevačkom Vincelovu krenuo je i projekt "ZELENO-PLAVO", a on obuhvaća partnerstvo između obrtničkih komora Požeško-slavonske županije, Istarske županije, Šibensko-kninske, Primorsko-goranske, Dubrovačko-neretvanske i Bjelovarsko-bilogorske županije. Projekt je išao pod geslom: "Sljubljivanje morskih specijaliteta s kutjevačkim vinima". Na štandovima vinara mogli su se kušati morski specijaliteti i naravno zaliti kvalitetnim vinom. Zadovoljni osmijesi vidjeli su se na licima kušača, a kako i ne bi, kada vam još i na uho pjeva klapa "Nostalgija". Za bogati zabavni program pobrinuli su se još "Slavonski dukati", B.Ćiro Gašparac, Marija Pavković-Snaša, "Garavuše", te lokalni bendovi, tamburaši i folklorna društva, a sve uz vođenje programa od strane vrsnih poznavalaca vinske kapljice Davora Dretara i Vid Baloga.
Nisu kobasice, švargli, kuleni i ostali slavonski specijaliteti bili samo dio obreda blagoslova trsova, bili su oni nadopuna morskim specijalitetima u bogatoj gastronomskoj ponudi toga dana u Kutjevu.
I danas dan-dva poslije velike fešte, ostali su zadovoljni osmijesi na licima kutjevačkih vinogradara i vinara, vinogradi koji ih pozivaju na rad, te želja u srcu svakoga od njih da ne moraju sljedećih 30 godina čekati vinogradarsku godinu kakva je bila prošla. Dižući čašu kutjevačke graševine u zrak poželimo im da im već ova bude jednako uspješna kao i prošla, a Vincelovo još veselije od ovoga, pa makar trajalo i dva tjedna...
:(Još nema komentara