Svakodnevni zajednički obrok povezuje, zbližava i produbljuje međusobne odnose svih članova obitelji te je k tome od presudnog značenja za dječje odrastanje.
Vrijednost obiteljskog objeda
Bez sumnje, zajednički obrok mnogo je više od načina za zadovoljavanje naše primarne biološke potrebe, one za hranom. Okupljanje za stolom aktivnost je koja ima veliku vrijednost te je stoga važna u svim kulturama i svim podnebljima.
Za stolom se članovi obitelji druže, razgovaraju i razmjenjuju mišljenja, ali i podupiru, bodre, vesele i tješe, čime se znatno proširuju, produbljuju i učvršćuju njihove međusobne veze i odnosi.
Svakodnevni zajednički obrok je od presudnog značenja za dječje odrastanje.
Zajednički obrok doprinosi formiranju važne spoznaje o zajedništvu, one, koliko su neophodni i nezamjenjivi jedni drugima. Kroz zajedništvo za stolom zadovoljavaju se i druge važne ljudske potrebe, potreba za druženjem, za pripadanjem, za sigurnošćute primjerice za dokazivanjem.
K tome, postavljen stol predstavlja malu obiteljsku oazu mira u koju se s radošću bježi nakon napornog radnog dana kako bi se s najmilijima u opuštenoj atmosferi uživalo i u jelu i u društvu.
Zajednički obrok važan je za dječje odrastanje
Okupljanje oko stola nije važno samo za odrasle, već ima i veliki odgojni potencijal za djecu. Prvenstveno, kroz zajednički obrok ona usvajaju pozitivne prehrambene navike i postaju svjesna njihove važnosti.
Stoga ne čudi što su istraživanja pokazala da djeca koja svakodnevno jedu u krugu obitelji rjeđe pate od prekomjerne težine i poremećaja u prehrani poput bulimije ili anoreksije.
Nadalje, djeca se za stolom od najranije dobi socijaliziraju, izgrađuju svoje pozicije u obitelj i stječu samopouzdanje te usvajaju navike, vještine i pravila ponašanja.
K tome, kroz zajedničke obroke, ona baš kao i odrasli zadovoljavaju važne potrebe, potrebu za dokazivanjem, uvažavanjem, harmonijom, pripadanjem, sigurnošću te primjerice zaštićenošću.
:(Još nema komentara