Zlatni je Prag kroz svoju prošlost od raznih zaljubljenika imenovan prijestolnicom Europe, panslavizma, dobrog piva i srednjovjekovne arhitekture, a u niti njegovog zlatnog imena utkani su jednako carevi i prosjaci, žamor i jeka srednjovjekovnih trgovačkih ulica, boje krvavih vjerskih ratova, težina kafkijanstva cijelog svijeta i željezom okovane nade napuštenih studenata. Grad je to Karla Luksemburškog koji ga je odjenuo u zlatno ruho, a čiji vas gordi tornjevi, danas obasjani adventskim svjetlima, mame da im se iznova vraćate. Pokušajte im odoljeti.
Grad na Vltavi prekrasan je u bilo koje doba godine, ali u vrijeme kada vjetar štipa obraze i zima se uvlači pod kapute, srednjovjekovna adventska bajka koja miriše na medovinu, klinčić i kuhano vino za mene je uvijek pravi izbor!
Dug put od naših lijepih krajeva do češke prijestolnice u predbožićno vrijeme možete prelomiti na pola bukirajući u dolasku ili povratku jedno noćenje u Beču ili Bratislavi ili se pripremiti na 10 do 11 sati vožnje sa stajanjima. Mi smo prvi dan bili ambiciozni, pa smo oko 17h već bili u centru Praga, parkirajući tek nekoliko koraka od ozbiljnog Vjenceslava na konju. Parking smo bukirali i platili online na Mr.Parkit, nakon što smo locirali na mapi gdje nam je najbliži parking do smještaja. Parking je podzemni i auto parkirate u kapsulu koju zatim oni spuste negdje u praško podzemlje, a vi odete zbunjeni nadajući se da su pri tome vrlo precizni. Bez brige, bili su i sve je prošlo jednostavno i lako J
Link za parking vam se nalazi u nastavku:
Smještaj u ulici koja sječe Vjenceslavov trg pokazao nam se odličnim izborom, a izabrali smo ga na Airbnb-u koristeći Superhost filter. Ukoliko ste u potrazi za smještajem, možete napraviti račun preko poveznice i iskoristiti popust dobrodošlice na bukiranje smještaja i doživljaja:
https://hr.airbnb.com/c/angelag21607?currency=EUR
Kvart Nove mesti je siguran, moderan, ali miran i odmah nadomak starom centru. Pored Vjenceslava nalazi se i zgrada Nacionalnog muzeja, spomenik Janu Palachu te mali adventski sajam.
Doručak u Pragu
Cafe de Louvre kultno je praško mjesto koje je svojevremeno okupljalo mnoštvo značajnih i poznatih ličnosti poput Alberta Einteina i Franza Kafke. Za njihovim stolovima pisale su se priče i sklapali savezi, a danas je jedno od najpopularnijih mjesta za doručak za znatiželjne turiste jednako kao i za domaće stanovništvo. Atmosfera je tipična kavanska, hrana ukusna, kava inspirirajuća, a ponuda klasična. Dok su dečki uživali u klasičnim okusima češkog doručka, ja sam se bacila na croissante i pačju paštetu s marmeladom od brusnica. Žao mi je što nisam stigla probati štrudlu od jabuka, navodno je izvrsna!
Cafe Chloe posve je moderan, pravi mali ženski raj posut ružama. Uz ružičaste koktele i kavu (koja je izvrsna) poslužuju i zdravi doručak poput tople zobene kaše s orašastim plodovima i bobičastim voćem. Naići ćete na njega ako prođete uz Vjenceslava prema muzeju lijevo i pratite ravno cestu nekih petnaestak minuta.
Zbog brige o dekoraciji, usluga je možda malo spora, ali zabavili smo se čekajući hranu uz kavu i rekvizite. Mjesto je vrlo „instagramable“ pa je i pun brojnih instagramuša koje se naslikavaju po stolovima. WC-školjka je načinjena od šljokica. Nemojte preskočiti ovo mjesto.
Dobra hrana i dobra kapljica
Čarobne Stare Namesti i Stari trg za mene su najljepši dio Praga. Oduševljavaju me „vještičji tornjevi“ Naše gospe pod Tynom i šarene fasade nalik glazurama torte koje gledaju na vas poput kulise neke lutkarske predstave.
U adventsko vrijeme ponuda na kućicama proteže se od klasičnih ljutih kobasica pa do piletine u nekakvim tankim kruščićima s umacima i salatama. Izdvojila bih češku medovinu, neku vrstu njihovog vrućeg kuhanog vina od meda, ali moram reći da to nije bilo fino na svim kućicama nego samo na „mojoj“ kućici na slici niže. Medovina mi je u Češkoj bila bolja od običnog kuhanog vina i idealna je za hladne zimske šetnje.
Od slastica se ističe trdelnik, klasično srednjoeuropsko tijesto uvaljano šećer s cimetom ili/i punjeno čokoladom. Meni uvijek fino. Mali adventski sajam možete naći i na Hradčanima.Dodatni savjet: za lijepe fotke na Karlovom mostu i ulaz u Hradčane bez gužve, navijte sat negdje oko 7 ujutro.
U Tri ruži
U tri ruzi tradicionalna je češka gostionica s dobrim pivom i dobrim klasičnim gulašem. Konobari nisu nešto ludi za turistima, ali ponuda hrane je dobra ukoliko želite probati nešto tradicionalno. Gulaš je začinjen, poslužuje se u kruhu, a začin koji se ističe u njemu je kim.
U Fleka
U Fleka baš i nema nekakve ocjene na Tripadvisoru pa tamo nismo iskušavali hranu, ali smo obavezno otišli na pivo u jednu od najstarijih čeških pivovara i pivnica, poznatu i po osnivanju Hajduka. Njihovo tradicionalno pivo je crno i aromatično, gostionica bučna i beskrajna, a sa stropa vise lusteri od krigli. Beherovka je „must have,“a ako imate sreće naići ćete i na harmoniku uživo. Svakako posjetiti. Modernija mladenačka opcija za isprobavanje piva je Beer Museum na obali Vltave. Veliki izbor i moderan industrijski ambijent.
Nase Maso
Još jedno kultno praško mjesto koje je proslavio Anthony Bourdain u svojim putopisnim emisijama. Nase Maso zaista zaslužuje poseban status u odnosu na sve što smo probali. Osoblje je ljubazno i profesionalno, hrana vrhunska, domaća i s pričom iza sebe.
Mjesto je uvijek krcato, ali vrijedi čekati. Odlično za odmor za ručak nakon šetnje Židovskom četvrti. (Ovdje se zapravo nalazi niz odličnih mjesta, preporuka za tražiti smještaj za mlađu ekipu upravo na ovom području.) Očekujte rare meso ako ne naglasite da želite nešto drugo. Ali, kako bi Anthony rekao, ne vjerujem restoranu koji ne poslužuje rare meso.
Fat Cat Brewery
U pet dana, ovo smo mjesto posjetili dva puta. S furkom na američki sportski pub i izvrsnom ponudom Fat Cat se u kratko vrijeme i drugi puta ugurao u repertoar.
Iako se nalazi samo nekoliko koraka od predivnog Karlovog mosta ne ulazi u kategoriju „nemoj jesti pored atrakcija jer je vjerojatno tourist trap“ , dapače, usluga je profesionalna, a atmosfera sjajna, osobito u večernjim satima.
Zaista zabavno mjesto privuklo nas je dobrim pšeničnim pivom, tortiljama od lososa, burgerima s marmeladom od brusnica, pečenim krumpirima prelivenim sirom i pečenom pancetom i,, osobito, dimljenim sporo pečenim ljepljivim rebarcima. Svakako preporučujemo, muževi vam neće ostati gladni!
Nakon što ste obavili sve ono što se u Pragu mora, popeli se na toranj Vijećnice, gledali atrakcije prekrasnog astronomskog sata, prošetali kroz cijele Hradčane, divili se Zlatnoj ulici, kupili kemijsku u Kafkinoj sobi, pjevali Beatlese pred Lennonovim zidom, posjetili Kafkin muzej, divili se licitarskim srcima, jeli kolače i pili medovinu, slikali se rano jutrom po Karlovom mostu, posjećivali neobičnu ponudu praških muzeja i nauživali se svjetlucavih ukrasa i božićnih pjesama, krenut ćete putem kuće.
Mi smo se zaustavili jedan dan u Bratislavi, odlučili smo uključiti nju jer Beč se posjećivao i posjećivat će se u narednim godinama, pa je ovo bila izvrsna prilika za pokazati bliskim ljudima grad koji sam nekada vodila.U Bratislavi su ljudi bili vrlo topli i ljubazni, Bratislava je puna zanimljivih likova koji čekaju na slikanje s vama, tipične austro-ugarske arhitekture i sasvim solidne adventske ponude. Ciganski sendviči s pečenom piletinom i karameliziranim lukom bili su čudo, a divit ćete se i štrudlama od maka i višanja. Cafe Mayer poznat je zbog Sissi i tipične atmosfere i izgleda bečke kavane, ali vrlo loše usluge. Cafe Zeppelin je originalna slastičarnica puna topline, mi smo posjetili obje. Ako ne žurite, iskoristite jutro za posjet Hradu, a zatim lagano krenite na autoput. Google maps moramo ovim putem pohvaliti jer nas je vodio točno od vrata do vrata. Nadam se da će vam kratki gastro vodič olakšati putovanje i pružiti priliku za upoznavanje Praga kroz njegove okuse.
- Zbog poteškoća s uploadanjem fotografija, fotografije iz članka pronađite na linku:
- https://eatastelove.wordpress.com/2019/10/28/gastro-vodic-kroz-zlatni-prag/
:(Još nema komentara