Moj profil

Kuhinjska revolucija

U školi nas veoma površno uče kako svet funkcioniše, a ni reči o tome kako ga popraviti. To nije u redu. Kad smo suočeni s nepravdom, ćutimo. Time implicitno podržavamo nasilnike i postajemo saučesnici. Još jedna greška. Na kraju nam se čini da ako postanemo sebični ne mogu da nas dodirnu tuđi problemi. Ponovo greška. Kuhinjska revolucija je projekat na temu tih deficita.

Junaštvo

Iako nemamo dobar video snimak, s razlogom verujemo u priču o prvom aktivisti koji je skočio sa grane i poveo našu vrstu na evolucijsko putovanje bez povratka. Mogli bi se setiti još ponekog primera, ali poenta je jasna: naš celokupan istorijski razvoj od evolucije hominida do nastanka država označen je brojnim momentima aktivizma. Mogli bismo ih takođe nazvati velikim aktivizmom jer su imali velike posledice. Naši trgovi su puni bronzanih junaka koje obožavamo jer su nasiljem rešili probleme zajednice (ubivši neki broj pripadnika drugog naroda). Svakoj zajednici su takvi heroji potrebni da bi ukrasili novčanice i u vreme praznika cementirali osećaj pripadnosti.

Uokvirivanje

Osim stimulisanja junačkog ponašanja, priče o herojima imaju još jednu posledicu: u našoj svesti kreiraju profil “istinskog” junaštva, jedinog pravog, koje podrazumeva fizički konflikt sa ljudima izvan Nas. Globalizovane komunikacije pomažu da razumemo da ne mora biti tako.
Umesto veličanja nasilja počinjemo da razmišljamo i o drugim oblicima aktivizma. U Newcastlu tako možemo videti spomenik Earl Greyu koji je pisao dobre zakone i učinio život građana boljim. Bez ubijanja, bez odbrane pred naoružanim strancima, bez spektakla.
Dakle, pitanje nije samo kako sami prepoznajemo akt junaštva nego i kakva očekivanja postavljamo pred sledeće generacije.

Civilizacija

Spoznaja da pripadnost grupi nije determinisana samo kroz nivo nasilja prema strancu je relativno nova. Razvijenost te svesti predstavlja meru civilizovanosti plemena i ponekad je čak moguće prepoznati lagani razvoj unutar životnog ciklusa jedne generacije. Danas je na primer iskreno čudno videti praistorijske rituale fudbalskih navijača ili batinaško odgajanje dece. Možda zbog stvarne globalne krize, a možda samo zbog medija, u poslednje vreme smo preplavljeni osećajem da živimo u ključnom istorijskom trenutku kada se donose ključne odluke za nastavak života na planeti. U tom smislu je jedna od naših centralnih odgovornosti pred sledećim generacijama pokazati primerom KAKO se popravlja svet. Za slučaj da ga ostavimo pokvarenog.

Kuhinjska revolucija

Verujemo da je bitno da se svako aktivno uključi u stvaranje svojih životnih okolnosti. Isto tako, verujemo u neglamurozan i nespektakularan tip aktivizma kojeg svako može da izvede u svom neposrednom okruženju.
Zato tu i tamo realizujemo projekte – mi ih zovemo život – kod kojih prelazimo granice svog doma i aktivno popravljamo ćerkinu školu, ulicu u kojoj živimo, javnost.

Tipičan projekt

Jednog dana se je naša devetogodišnja ćerka vratila iz škole i rekla da je učiteljica predavala o porodicama a da nije spomenula istopolne brakove. To nam se učinilo neobično pa smo na mailing listi predložili ostalim roditeljima da pozovemo gostujućeg predavača koji je glavni akademski autoritet na te teme. Stalno radimo takve stvari, pa nam se ideja učinila sasvim normalna. Učiteljica se složila i dogovorili smo datum.
Nekoliko roditelja je počelo da se sve glasnije protivi gostujućem predavanju. Većina je bila tiha. Na veče pred događajem učiteljica je dobila telefonsku pretnju od jedne veoma glasne majke da će ispisati dete iz škole ukoliko se predavanje izvede. Nije nam preostalo ništa drugo nego da isto predavanje organizujemo kod kuće. Naša japanska prijateljica se uključila u projekat s neverovatnom hranom i na kraju je četrdesetak dece i roditelja doživelo veoma ozbiljno/zabavno veče.
A bilo je i posledica. Pošto živimo u jednoj od evropskih prestonica, nekako nije ispalo OK što je školski sistem najurio iz razreda temu koja spada u normalan okvir čovekovih prava. A posebno nije ispalo OK što su roditelji morali da organizuju privatno predavanje kao u vreme hladnog rata. Ljudi su počeli da govore.
Mi mislimo da je to dobro.

Razmena

Naši mali životni aktivizmi se kreću od gerilskog vrtlarstva i pčelarstva do uticaja na korporativne klijente da rade dobre stvari (i ne samo izbegavaju zlo). Verujemo da je dobro imati misiju popravljanja sveta i rado bi s vama razmenili recepte.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.