Moj profil

Mali trikovi u kuhinji ;)

Poslastičarski saveti

1.  Ako se po tekstu recepta koriste prašak za pecivo, kakao prah ili gustin, najbolje je da takve sastojke izmešate sa brašnom i prosejete. Na taj način se prašak za pecivo, gustin ili kakao ravnomerno raspoređuju u brašnu, odnosno testu za kolače, pa ćete tako dobiti i rastresitiji biskvit.

2. Ukoliko ste ostali bez praška za pecivo, u testo za kolače možete dodati sodu bikarbonu, ali nikada nemojte dodavati i jedno i drugo, kako kolač ne bi imao neprijatan ukus. Osim toga, ako niste znali, od praška za pecivo kolači rastu u visinu, a od sode bikarbone se šire, pa vodite računa i o tome kada ih ređate na pleh za pečenje

3.Bademi i lešnici se u pripremi kolača najčešće koriste oljušteni. Neoljušteni badem kratko spustite u ključalu vodu, ocedite, operite hladnom vodom, zatim ih istisnite iz ljuske i ostavite da se prosuše. Neoljuštene lešnike raširite po tepsiji i grejte ih u rerni oko 10 minuta odnosno dok braon ljuske ne puknu. Tako vruće lešnike poređajte na kuhinjsku krpu, umotajte i kružnim pokretima ruke skinite ljuske sa lešnika. Ukoliko se ljuskice teže skidaju, probajte da ih kratko potopite u malo toplog mleka.

4. Prilikom pravljenja kolača koji se razlivaju u kalupe da bi se ohladili i stegli, kalupe je najbolje obložiti tankim kesama za zamrzivač, vodeći pritom računa da se prilikom oblaganja ne prave nabori. Tako se kolač neće lepiti za kalup, a i nećete imati problem da se zalepi za kolač, kao što je to slučaj sa prijanjajućom folijom.

5. Kada pravite keksiće, lakše će biti da testo razvija¬te u delovima, jer svakim ponovnim mešenjem, pobrašnjavanjem i razvijanjem, testo će postajati sve suvlje i lomljivije. Oblike vadite modlicama koje ćete povremeno uroniti u brašno kako se testo ne bi lepilo za unutrašnje stranice.

6. Ako se testo jako lepi, uvijte ga u providnu foliju i ostavite da odstoji u frižideru oko pola sata, kako bi se masnoća stegla. Pre razvijanja testa uvek prvo očistite radnu površinu od ostataka testa i pobrašnite. Oklagiju takođe pospite brašnom. Dok razvijate testo, nemojte pritiskati previše. Takođe, možete povremeno proći velikim, širokim nožem ispod testa, kako biste ga odvojili od površine.

7. Da bi vam sitni kolači sigurno uspeli, potrudite se da svi sastojci neposredno pre pripreme budu iste temperature, te je vrlo važno da one koje se čuvaju u frižideru (margarin, jaja, mleko i slično) izvadite na vreme, najmanje pola sata pre nego što počnete pripremu.


8. Nakon pečenja, keksiće ćete najlakše dekorisati ako ih ostavite da se ohlade na rešetki za kolače. Ispod rešetke postavite kuhinjski ubrus ili papir za pečenje kako glazura koja bude kapala sa kolačića ne bi uprljala tacnu. Tek kada se glazura stegne možete ih servirati na tacnu.

9. Kako biste lako dobili penasto umućen puter, pre mućenja ga pospite s malo brašna. Ako jeputer ili margarin previše tvrd za mućenje, možete ga ili kratko omekšati u mikrotalasnoj pećnici, uključenoj na pola snage ili ga jednostavno narendajte na krupnoj strani rendeta.

10. Čvrst sneg od belanaca će se umutiti ako posuda za mućenje i metlice miksera budu potpuno čisti, nemasni i ne bude tragova žumanaca u belancetu. Šecer i arome se dodaju postepeno, kašika po kašika ili kap po kap, uz kratko ali neprestano mućenje maksimalnom brzinom.

11. Puslice i kolači od belanaca se ne peku već˛ dugo suše u toploj rerni, na niskim temperaturama. Kada su gotove, puslice bi trebalo da su još uvek meke. Nakon pečenja puslice prevucite zajedno sa papirom za pečenje na rešetku i ostavite da se ohlade i osuše.

12. Dodavanje svežeg ili odleđenog crvenog voća (višnje, trešnje, borovnice, ribizle) u kolače, može predstavljati veliki problem, pošto se najčešće iz njega cedi sok. Osim što ćete ga dobro ocediti, potrebno je da po njemu pospete nekoliko kašika griza i promešate ga. Na taj način ćete sprečiti dodatno ceđenje iz voća.

13. Papir za pečenje se proizvodi od specijalne vrste papira, obostrano premazanog protiv prijanjanja. Možete ga koristiti u običnoj ili mikrotalasnoj rerni, a pogodan je za pečenje svih vrsta kolača, peciva, torti i podnosi temperature do 220*C. Kada pečete više tura keksića jednu za drugom, uštedećete vreme za pranje pleha, tako što ćete na papir za pečenje veličine tepsije poslagati keksiće, a onda ih samo prevući na pleh.

14. Špinovanje šećera je relativan pojam: malo špinovati znači da se šećer sjedinio sa vodom i da voda ima malo veću gustinu, za razliku od pojma ”kao za slatko” što podrazumeva da je tečnost gusta toliko da povlačenjem varjače po dnu šerpe ostavlja trag. Prilikom špinovanja, dok tečnost vri, na površini se pojavljuju mehurići, a kada je dobro ušpinovano, pojaviće se veliki mehurovi.

15. Semenke i orašasti plodovi (celi, seckani, mleveni ili u listićima) dobiće snažniju aromu ako ih na kratko zagrejete u teflonskom tiganju bez dodavanja masnoće. Obavezno ih povremeno promešajte da ne zagore. Listići badema su vrlo osetljivi pa njih kratko prodrmajte u tiganju. Tako propržene semenke, lešnike i bademe nemojte ostavljati u tiganju već ih prespite na tanjir da se hlade.

16Suvo voće je čest sastojak sitnih kolača i najčešće se koristi u seckanom ili mlevenom obliku. Ipak, nismo uvek sreće da kupimo lepe, sveže i meko suvo voće. Ukoliko je tvrdo i suvo, trebalo bi ga potopiti u mlaku vodu na pola sata, izvaditi i ostaviti da se dobro ocedi isto toliko dugo, inače ce vam masa koju dobijete seckanjem ili mlevenjem biti previše vlažna i meka. Suvo voće koje se koristi za mlevenje najbolje je pre mlevenja iseći na komadiće.

17. Oblanda se, osim za razne vrste filovanja i slaganja, može koristiti za rolate i salamice. Da bi se mogla lepo uviti, a da se ne lomi, potrebno je da pokvasite vodom kuhinjsku krpu, dobro je iscedite i oblandu ravnomerno umotate sa obe strane u nju, odložite je na pola sata, pa tako meku nafilujete, urolate i odložite da se osuši i stegne.

18. Sečenje kolača predstavljaće mnogo manji problem ako za tu svrhu imate potreban alat. Najbolje bi bilo da kupite lenjir i skalpel, koji ćete koristiti samo za tu svrhu, te da prilikom sečenja prvo odredite tačne dimenzije kolača, a zatim uz pomoć lenjira (da bi vam linije bile prave) i skalpela (koji je tanji i oštriji od noža, zbog koga nam se najčešće lomi glazura kolača) isečete kolače brzo i lako.

19. Čajne kolačiće, medenjake i ostale sitne kolače čuvajte u dobro zatvorenim limenim kutijama čije ste dno posuli kristal šećerom. Isto tako, da bi puslice od belanaca ostale hrskave, najbolje je da ih čuvate u kutijama sa poklopcem.

20. Ako za dekoraciju koristite rendanu čokoladu, da se ne bi topila prilikom rendanja ostavite je na par sati u frižider jer će se tako mnogo lakše izrendati.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.