Moj profil

Muškatni oraščić

Engleski naziv: nutmegLatinski naziv: Myristica fragrans

Njegova mirisna i topla aroma jednako dobro pristaje mesnim jelima, bešamel umaku, kao i kuhanom voću, nabujcima i drugim slasticama. Dodajte ga pred kraj kuhanja jer mu toplina slabi okus.

Želiš kuhati jela sa ovim sastojkom? Nema problema, pogledaj najpopularnije recepte.

Opis i podrijetlo

Stablo muškatni orah poznato je pod latinskim imenom Myristica fragrans, a pripada u istoimenu porodicu (Myristicaceae). Samo ime dolazi od latinskog nux što znači orah te muscat što znači muškatni ili mošusni (misli se na miris).

Muškatni oraščić spominje Plinije u 1. stoljeću, a u 6. stoljeću su ga arapski trgovci donijeli u Konstantinopol. Kasnije su trgovinu ovog začina nadzirali Nizozemci, a male količine dosezale su astronomske svote. Nije ni čudo da je muškatni oraščić u srednjem vijeku i renesansi bio pojam bogatstva i moći. Bogataši su ga nosili sa sobom u raskošnim posudicama ili malim mlincima načinjenim od dragocjenih kovina.

Tek tijekom Drugog svjetskog rata je Francuz po imenu Pierre Poivre uspio "prokrijumčariti" nekoliko proklijalih sjemenki na Mauricijus (do tada su ih Nizozemski trgovci namakali u vapnu kako bi spriječili klijavost), čime završava monopol Nizozemaca nad uzgojem i trgovinom muškatnog oraščića. "British East India Company" uspješno je proširila uzgoj u Indiju, Šri Lanku, Singapur te na Zapadno Indijsko otočje (Meksički zaljev), posebice Grenadu, gdje je muškatni oraščić nacionalni simbol istaknut na crveno-žuto-zelenoj zastavi. Danas je Grenada drugi po veličini proizvođač i izvoznik muškatnog oraščića (nakon Indonezije).

Malo oraščića u doručku pomoći će u reguliranju probavnog trakta, jer je iznimno bogat vlaknima.

Stabla muškatnog oraha u povoljnim uvjetima narastu do dvadesetak metara u visinu, listovi su ovalni i tamnozeleni, a zvonoliki, žuti cvjetovi imaju poseban miris. Stabla mogu doživjeti i sto godina. Plod je blijedožute boje i nalikuje marelici. Kad dozrije, vanjski dio ploda (perikarp) puca na dva dijela i otkriva unutrašnjost koja se sastoji od velike crne "koštice" i mesnate, jarkocrvene, mrežaste ovojnice, tzv. arilusa.

Arilus predstavlja prvi začin koji dolazi od ove biljke, no skuplji je i manje poznat od samog oraščića. Velika crna koštica (zapravo unutarnji dio ploda) suši se do dva mjeseca, potom se razbija i iz nje se vadi sjemenka, tj. oraščić - drugi i poznatiji začin. Oraščići slabije kvalitete se prešaju i iz njih se dobiva esencijalno ulje koje se koristi u farmaceutskoj industriji i kozmetici.

Energetska i nutritivna vrijednost

Energetska vrijednost 100 g muškatnog oraščića iznosi 525 kcal/2196 kJ. Od toga sadrži 49,3% ugljikohidrata, 6% bjelančevina i 36,3% masti.

Od minerala u muškatnom oraščiću se nalaze kalcij (184 mg što čini 23% RDA), željezo (3 mg što čini 21,5% RDA), magnezij (183 mg što čini 49% RDA), fosfor (213 mg što čini 30,5% RDA), cink (2,2 mg što čini 22% RDA), bakar (1 mg što čini 100% RDA) i mangan (3 mg što čini 150% RDA).

Od vitamina muškatni oraščić u značajnijim količinama sadrži tiamin (0,3 mg što čini 27,3% RDA), niacin (1,3 mg što čini 8% RDA), folnu kiselinu (45,6 mcg što čini 23% RDA), vitamin B6 (0,16 mg što čini 11,5% RDA).

Od ostalih hranjivih tvari muškatni oraščić na 100 g sadrži značajan udio vlakana 21 g.

Ljekovitost

Muškatni oraščić je poznati začin iz tropskih krajeva. Plodovi se najčešće beru ljeti u srpnju i kolovozu, iz kojih se vade sjemenke, a parom se iz mljevenih sjemenki može dobiti oko 8 do 15% eteričnog ulja. U ljekovite svrhe može se koristiti i prah i eterično ulje.

Još iz vremena antike muškatni oraščić se koristi za stimuliranje mozga, a znamo koliko je filozofa živjelo u ono doba. Izvori danas navode da pomaže u poboljšavanju koncentracije, za ublažavanje depresije i mentalne iscrpljenosti.

U kineskoj medicini koristi se za upale i abdominalnu bol. Šalica čaja sa žličicom naribanog muškatnog oraščića pomaže kod nesanice i anksioznosti. Česta ljekovita primjena je za probleme probavnog sustava kao što su mučnine, povraćanja, loše probave, proljev, nadutosti i slično.

Preporučuje se muškatni oraščić za laganu detoksifikaciju koja pomaže boljem radu jetre i bubrega. Pospite malo oraščića na svoje jutarnji muesli, time ćete pomoći reguliranju probavnog trakta, jer je iznimno bogat vlaknima. Redovitom konzumacijom muškatnog oraščića potiče se probava i apetit, preporučuje se 1 jušna žlica nakon obroka.

Eterično ulje može biti od velike koristi za bolne zglobove, mišićnu bol, artritis i druge bolesti. Laganim utrljavanjem ulja muškatnog oraščića na bolno mjesto postiže se trenutačno smanjenje boli.

Tradicionalna aroma oraščića kod kolača najviše je prisutna u medenjacima.

Indijski znanstvenici pokazali su da eterično ulje ovog začina zahvaljujući fitokemikaliji eugenolu doprinosi zdravlju krvožilnog sustava. Pomaže u cirkulaciji, jer potiče kardiovaskularni sustav, doprinosi učinkovitom smanjenju masnih naslaga u aorti, oko srca i jetre, a pokazalo se i da doprinosi smanjenju krvnih ugrušaka.

Ovaj čudnovati oraščić koristi se i u kozmetičkoj industriji. Iz ploda se dobiva maslac koji se dodaje raznim preparatima, a doprinosi zdravlju i lijepom izgledu kože. Prah muškatnog oraščića pomiješan s medom ublažava ožiljke od akni.

Muškatni oraščić posjeduje antibakterijska svojstva, učinkovito pomaže kod lošeg daha, zbog hlapivih sastojaka se često dodaje u razne paste za zube i vodice za ispiranje usta, sirupe za iskašljavanje. Služi i za liječenje desni i zubobolje, potiče iskašljavanje, a može doprinijeti i ublažavanju simptoma astme.

Zdravi kolač s muškatnim oraščićem vrlo je jednostavno pripremiti. U omiljenom receptu možete smanjiti količinu šećera i dodati malo muškatnog oraščića jer pojačava intenzitet slatkoće.

Preporučuje se oprez kod konzumiranja ovog začina, više od 30 g dnevno može uzrokovati zdravstvene probleme poput mučnine, glavobolje, halucinacije i sl.

Kupovanje i čuvanje

Muškatni oraščić je jajoliko sjeme 20-30 mm dugačko i 15-18 mm široko, s težinom između 4 i 10 g. Oraščić je izvana lagano naboran, tamnosmeđe boje dok je iznutra svijetlosmeđe boje s tamnim nijansama, intenzivnog opojnog aromatičnog orašastog mirisa te toplo-slatkog okusa.

Kupiti ga možete u svim dućanima prehrambenim proizvodima na odjelima začina. Može biti pakiran u staklene posude ili celofanske vrećice, cijeli u komadu ili nariban. Pakiranja započinju s 1 komadom i malim ribežom, a nastavljaju se 20 g, 50 g i većim.

Bolje je ako kupite cijeli orah kojeg ćete sami ribati jer iz njega teže hlape okus i miris. Pohranite ga dalje od topline, vlage i sunčevog svjetla. Ako su oraščići pohranjeni u staklenim posudama s poklopcem, mogu tako stajati i duže vremena, a na pakiranjima treba biti uz porijeklo istaknuta i trajnost tog opojnog začina.

Priprema jela s muškatnim oraščićem

Prvi počeci korištenja muškatnog oraščića sežu u 11. stoljeće, a koristio se uglavnom za aromatiziranje piva. Značajnija trgovina u Europi započinje u 16. stoljeću te su to i njegovi veći počeci korištenja, pogotovo u začinjavanju hrane.

S vremenom je popularnost oraščića smanjena, no značajna je uporaba nastavljena u arapskim zemljama pa je neizostavan u mješavinama začina kao što je Ras EL hanout iz Maroka, galat dagga iz susjednog mu Tunisa, baharat iz Saudijske Arabije, a u sjevernoj Indiji ulazi u njihovu mješavinu začina garam masalu. U zapadnoj kuhinji muškatni je oraščić popularan kod pripreme kolača, krekera, kod pirjanog voća, no koristi se i kod aromatiziranja sireva u pripremi fonduea, a kombinacija špinata i oraščića je klasika kod pripreme talijanskih raviola.

Muškatnim oraščićem možete začinjavati od povrća brokulu, cvjetaču, kupus, mrkvu, špinat i blitvu, tikvice, bundevu i krumpir, potom rižu i tjestenine, sireve, a naročito ricottu, jaja, od mesa najčešće janjetinu i teletinu, no i sva ostala mesa, a naročito mljevena kod nadijevanja povrća i kobasica.

Muškatni oraščić daje karakterističnu aromu bešamel umaku koji unatoč svom francuskom imenu ima primjenu u nizu europskih kuhinja. Nizozemska je u Europi najveći potrošač muškatnog oraščića kojeg u njihovim jelima možete susresti u raznim juhama npr. od bundeve, graška, graha potom povrtnim varivima, a posebno kod kupusa, jela od krumpira, mesnih jela i umaka, kolača s đumbirom i kardamomom, čokoladnog kruha s bundevom i debelih palačinki s javorovim sirupom i bobičastim voćem.

U srednjem vijeku i renesansi muškatni oraščić je bio pojam bogatstva i moći.

Ako pripremate juhu ili umak s ribom i plodovima mora, a naročito škampima  oprezno dodajte muškatni oraščić da ne pretjerate. Jednako tako ćete upotpuniti njegovim mirisom i okusom rižoto, umak od rajčice, pitu s piletinom, umak od sira za cvjetaču, umak od luka koji možete poslužiti uz janjeće kotlete.

Tradicionalna aroma oraščića kod kolača najviše je prisutna u medenjacima, a tu su i razni aromatizirani biskviti, voće i mliječni puding. Samo malo ribanog muškatnog oraščića u piti od višanja ili jabuka donosi drukčiju dimenziju okusa. Za osvježavajući kraj obroka poslužite dobro ohlađene kriške naranče posipane šećerom uz dodatak naribanog muškatnog oraščića. Ako pak pripremate kuhana alkoholna pića, samo mala prisutnost muškatnog oraščića poboljšat će njihov okus, a okusno će zaokružiti i mliječni napitak ili toplu čokoladu.

Recepti