Želiš kuhati jela sa ovim sastojkom? Nema problema, pogledaj najpopularnije recepte.
Metvica
Opis i podrijetlo
Metvica je višegodišnja biljka nastala križanjem vodene (M. Aquatica L.) i klasaste metvice (M. Spicata L.). Biljka naraste od 10 do 90 cm u visinu i pruža brojne podzemne i nadzemne izdanke koji se lako ukorijene. Stablo joj je razgranato i obraslo nasuprotnim ovalno jajastim listovima s nazubljenim rubom. Cvjetovi su crvenkasti ili ljubičasto-crveni. Razmnožava se isključivo vegetativno s podzemnim ili nadzemnim izdancima ili ukorijenjenim stabljikama jer pri razmnožavanju sjemenom degenerira. Vrlo je osjetljiva na sušu i niske temperature.
Paprena se metvica najviše upotrebljava za pripremu slatkiša, deserata i likera.
Pradomovina je metvice na Dalekom Istoku. Metvica je odavno u upotrebi zbog svojih ljekovitih svojstava, a uzgajala se u Egiptu odakle se proširila na Europu. Rasprostranjena je još u Australiji, Americi i Aziji. Uzgaja se u mnogim zemljama, a kod nas se najviše uzgaja u Slavoniji. Među brojnim je vrstama metvice (preko 600 poznatih vrsta) najrasprostranjenija i najomiljenija engleska metvica sorte "mitcham" koju nazivaju i paprena ili crna metvica. Ta sorta metvice pojavila se kao križanac na polju klasaste metvice u pokrajini Mitcham u Engleskoj početkom 16. stoljeća.
Listovi metvice imaju karakterističan ugodan miris i osvježavajući okus. Sadrže oko 2,5% eteričnog ulja, gorke tvari i tanina. Najvažniji je sastojak eteričnog ulja mentol (60%) i menton (16%). Zbog izrazito ugodnog mirisa i okusa eterično se ulje upotrebljava u farmaceutskoj, kozmetičkoj i prehrambenoj industriji.
Energetska i nutritivna vrijednost
Energetska vrijednost 100 g svježih listova metvice (pepermint) iznosi 70 kcal / 293 kJ, od toga sadrži 15% ugljikohidrata, 3,8% proteina i 2% masti.
Od mineralametvica sadrži kalij (569 mg), kalcij (243 mg), magnezij (80 mg), fosfor (73 mg), željezo (5 mg), cink (1,1 mg) i bakar (0,3 mg).
Od vitamina metvica sadrži vitamin A (212 mg), vitamin C (32 mg), vitamine B kompleksa: tiamin (0,08 mg), riboflavin (0,3 mg), niacin (1,7 mg), pantotensku kiselinu (0,3 mg), vitamin B6 (0,1 mg) i folna kiselina (68 mg).
Pepermint metvica u 100 g sadrži 8 g dijetalnih vlakana i 13 mg fitosterola.
Energetska vrijednost 100 g svježih listova metvice (spearmint) iznosi 44 kcal / 184 kJ, od toga sadrži 8% ugljikohidrata, 3,3% proteina i 0,7% masti.
Od mineralametvica sadrži kalij (458 mg), kalcij (199 mg), magnezij (63 mg), fosfor (60 mg), željezo (12 mg), cink (1,1 mg), mangan (1,1 mg) i bakar (0,2 mg).
Od vitamina metvica sadrži vitamin A (203 mg), vitamin C (13,3 mg), vitamine B kompleksa: tiamin (0,08 mg), riboflavin (0,2 mg), niacin (0,9 mg), pantotensku kiselinu (0,25 mg), vitamin B6 (0,16 mg) i folnu kiselinu (63 mg).
Spearmint metvica u 100 g svježih listova sadrži 7 g dijetalnih vlakana i 10 mg fitosterola.
Ljekovitost
Metvica je već tisućljećima poznata u narodnoj medicini po svojim iznimnim ljekovitim svojstvima, koja su danas potvrđena i nadopunjena brojnim znanstvenim istraživanjima. Upotreba je metvice raznolika i višestruka. Najpoznatija je upotreba: čaj od sušenog lišća, zatim esencijalno ulje za proizvodnju šampona, sapuna, paste za zube i vrlo često bombona i žvakaćih guma.
Iako ima preko 250 vrsta metvica, najpoznatije su klasasta metvica () i paprena metvica ().
Najpoznatije je ljekovito svojstvo metvice ublažavanje probavnih smetnji. Studije su pokazale da ulje u metvici ublažava simptome sindroma iritiranih crijeva, grčeva u debelom crijevu, mučnine, napuhanosti, grčeva koji se javljaju kod menstruacije. Ljekovita svojstva metvica duguje aktivnoj komponenti mentolu koji ima svojstvo smirenja mišića. Nekoliko kapljica ulja u čaši vode nakon obroka može pomoći u sprečavanju probavnih tegoba, tonik od metvice može potaknuti apetit ili spriječiti mučninu koja se javlja prilikom putovanja.
Metvica ljekovito djeluje i na zdravlje dišnog sustava jer mentol djeluje protiv simptoma prehlade i suhog kašlja. Metvica može povoljno djelovati na ozdravljenje od astme, neutralizirati slobodne radikale, blokirati proizvodnju tvari koje potiču upale, a potiče stvaranje tvari koje olakšavaju disanje i može ublažiti simptome alergija.
Trljanjem ulja metvice u sljepoočnice može se smiriti glavobolja, a primijenjeno na koži ublažava reakcije kože na bršljan. Ulje metvice ima antiseptična svojstva pa se stoga preporuča i za održavanje zdravlja zubi, nadalje uklanja loš zadah, pomaže kod zdravlja desni i kod zubobolje.
Metvica kao i većina esencijalnih ulja ublažava posljedice stresa, depresije i mentalne iscrpljenosti, pomaže i kod nervoze i uznemirenosti.
Zahvaljujući osvježavajućem svojstvu da hladi metvica može smiriti groznicu, a primijenjena izvana smanjiti i bol.
Studije su na eksperimentalnim životinjama pokazale da metvica sadrži i fitonutrijente koji zaustavljaju rast tumora jetre, gušterače, dojke, ali te rezultate treba provjeriti studijom na ljudima.
Ipak, savjetuje se opreznost i umjerenost kod uzimanja metvice jer neka istraživanja pokazuju da može izazvati alergije, oticanja, osip i slično.
Kupovanje i čuvanje
Svježa ili sušena metvica? Kad god ste u prilici izaberite svježu jer ima daleko bolju aromu i miris. Listovi metvice trebaju imati svjež izgled i bogatu zelenu boju bez tamnih dijelova ili znakova sušenja.
Svježe listove metvice pažljivo zamotajte u vlažan kuhinjski papir i stavite ih u lagano zatvorenu plastičnu vrećicu. Pohranite je u hladnjak gdje je možete čuvati nekoliko dana, a može i duže ako cijele ili narezane listiće zaledite u posudicama za led.
Sušenu metvicu čuvajte u čvrsto zatvorenim staklenim posudama na hladnom, tamnom i suhom mjestu od 9-12 mjeseci.
Priprema jela s metvicom
Metvica se upotrebljava za upotpunjavanje arome različitih jela. Izvrsno se slaže s povrćem poput rajčica, krastavaca, graška, mrkve i mladog krumpira, voćem poput naranče, limuna, ananasa i dinje kao i s janjetinom, jogurtom i čokoladom. Od začina dobro se slaže s peršinom, korijandarom, češnjakom, kardamonom i bosiljkom.
Sušenu metvicu čuvajte u čvrsto zatvorenim staklenim posudama na hladnom, tamnom i suhom mjestu od 9-12 mjeseci.
Iako ima preko 250 vrsta metvica, najpoznatije su klasasta metvica (spearmint) i paprena metvica (pepermint). Klasasta se metvica najviše koristi u pripremi umaka ili nabujaka koji se poslužuju uz pečenu janjetinu, a jednako je dobra u kombinaciji s graškom i mladim krumpirom. Koristi se i u pripremi osvježavajućeg i smirujućeg čaja od metvice popularnog u sjevernoj Africi i na Bliskom Istoku te američkog jelupa koji se priprema od Kentucky konjaka i metvice i poslužuje u posebnim srebrnim šalicama.
Paprena se metvica pak najviše upotrebljava za pripremu slatkiša, deserata i likera.
U sezoni povrća i voća metvicu koristite u pripremi juha, raznih salata i priloga. Ljeti, za promjenu, pripremite hladnu juhu od krastavaca s jogurtom i metvicom. Možete je dodati klasičnom gazpachu gdje će svježina metvice izvrsno nadopunjavati slatko-kiselkasti okus rajčice, a ako ste dovoljno odvažni, možete je isprobati u juhama od dinje i avokada. Pire od graška, slanutka ili boba uz dodatak metvice bit će pravo osvježenje uz mesna ili riblja jela. Uz jela s roštilja poslužite popečene i na ploške narezane patlidžane i tikvice marinirane u mješavini od maslinova ulja, kapara, metvice, octa, soli i papra. Povrtne ili voćne salate s dodatkom metvice možete pripremati u različitim kombinacijama. Tako rajčice, krastavce, luk, kuhanu leću i pileća prsa izmiješajte uz dodatak malo kiselog vrhnja i metvice ili isprobajte kombinaciju komorača, naranče, luka i metvice. Povrće i metvicu možete kombinirati i sa žitaricama poput cous-cousa, bulgura i quinoe. Listiće metvice dodajte šećernom sirupu kako biste oplemenili voćne salate.
Pečenu janjetinu možete poslužiti uz kuhano proljetno povrće kao što su mladi krumpir i mrkva, lučice, šparoge kratko popečene na maslacu s dodatkom svježe narezane metvice, salsu od popečenih pinjola, svježeg krastavca, nara, češnjaka i metvice uz dodatak maslinova ulja i octa ili ih preliti preljevom od zanimljive kombinacije popečenog luka, peršina, metvice, limunove korice i soka te grubo narezanih oraha. Mesne okruglice od janjetine i sezama poslužite, na bliskoistočni način, uz jogurt s dodatkom narezane metvice. Ukoliko jogurtu dodate i na kockice narezan krastavac, možete ga poslužiti kao predjelo uz popečeni kruh ili lepinje.
U jelu kontinentalno-mediteranskog okusa gdje se kombiniraju popečene školjke i slanina uz pire od graška, točku na "i" dat će aromatizirano maslinovo ulje s dodatkom listića metvice. Umak od pistacija, metvice, češnjaka i maslinova ulja izvrsno se kombinira s pečenom bijelom ribom, a pesto od pinjola, češnjaka, feta sira, parmezana, ljutih papričica, metvice, maslinova ulja i limunova soka poslužite uz ražnjiće od pečenih račića posloženih na grančicama ružmarina.
Ledene slastice, poput granite od limete, sorbeta od dinje i sladoleda također ne mogu bez metvice. Njome oplemenite i vanilin kreme, čokoladne umake, slastice ili tučeno vrhnje.