Kolač koji nekoliko godina držim u uspomeni iz Njemačke. Ovo je najbolji od nekoliko pokušaja njegove rekonstrukcije: lisnato tijesto s kvascem (danish), šljive, šećerni preljev s limunom. Je li bilo i bademovih ljuskica… ne sjećam se…
Kolač koji nekoliko godina držim u uspomeni iz Njemačke. Ovo je najbolji od nekoliko pokušaja njegove rekonstrukcije: lisnato tijesto s kvascem (danish), šljive, šećerni preljev s limunom. Je li bilo i bademovih ljuskica… ne sjećam se…
Sastojci
Priprema
Tijesto za danish pastry napravio sam po prilagođenoj verziji Brankinog recepta https://www.coolinarika.com/recept/danish-pastry. Ulje ide u tijesto umjesto maslaca jer se maslac prodaje u paketićima od 250 g, više šećera jer mi trećina šalice nije bila dovoljna.
Zamiješa se kvasac s mlijekom (2 dL) i doda u zdjelu s brašnom (500 g), jajem, šećerom (150 g) i uljem (0.5 dL). Kratko se zamijesi, u dosta suho tijesto (po potrebi dakle dodati ili mlijeka, ili brašna). Razvalja ga se u formu 3×1 (tri puta dulje nego šire). Sredina tijesta se prekrije polovicom dosta ohlađenog maslaca, narezanog na tanke kriške. Prekrije se jednim krajem tijesta, na to se složi ostatak maslaca i prekrije preostalom trećinom tijesta. Tijesto je sad dobro staviti na hlađenje jer bi od otopljenog maslaca moglo postati gnjecavo. *** Tijesto se ovaj put razvalja u formu 4×1, pa se najprije dvije vanjske četvrtine preklope prema sredini, a onda i još jednom sve preko sredine. Poželjno je i opet hladiti tijesto. *** Treći put se razvuče u formu 3×1 i preklapa kao i prvi puta. Postupak preslagivanja se može vidjeti na http://www.youtube.com/watch?v=Yg-zXn_YpLI
Tijesto pred pečenje razvaljati na oko 30 cm × 45 cm, izrezati 6 kvadrata. Kvadrate preklopiti u trokut pa prorezati po 2 cm uz dvije kraće stranice od blizine vrha pa sve preko dulje stranice. (ovaj način rezanja je isto pokazan u spomenutom videu) Rastvoriti kvadrat i trake presložiti po dijagonali, tako da se stvori gnijezdo za šljive (i njihov sok). U taj prostor poslagati po 4-5 polovica šljiva, korom prema gore.
Peći podloženo papirom, pri 220°C, 15-20 minuta, dok tijesto ne porumeni. Za to vrijeme pripremiti šećerni preljev: ukuhati oko 80 g šećera sa sokom i naribanom korom limuna, do finog gustog sirupa.
Vruće kolače zalijevati sirupom po zapečenom tijestu i između šljiva.
Poslužiti nakon 2-3 sata, kad se sve ohladi.
Kolač je izvrstan i s marelicama iz kompota, tad ga se na kraju može prelijevati ukuhanim sirupom iz konzerve.
Kako je tebi ispao recept?
3