Nemam pojma kako bih nazvala ovo jelo, ja ga pravim preko 30 g tj. od kada sam udana, a pravila ga je i moja mama i svekrva. Najčešće ga pravim kao večeru.U Turopolju ovo jelo zovu pražetina, a naišla sam i na naziv - sirotinjsko jelo.
Nemam pojma kako bih nazvala ovo jelo, ja ga pravim preko 30 g tj. od kada sam udana, a pravila ga je i moja mama i svekrva. Najčešće ga pravim kao večeru.U Turopolju ovo jelo zovu pražetina, a naišla sam i na naziv - sirotinjsko jelo.
Sastojci
Priprema
U veliku tavicu staviti mast da se zagrijava.
Za to vrijeme napraviti masu: razbiti jaja i smutiti. Dodati dio mlijeka, pa dodavati brašno i miješati. Ja to radim s mikserom jer je brže i razbiju se grudvice.
Dodati preostalo mlijeko, umiješati i ostatak brašna, a na kraju i vodu i sol. Sve dobro zamutiti, smjesa je malo gušća nego kao ona za palačinke.
Na jako zagrijanu masnoću uliti masu i ostaviti 4 - 5 min. da se zapeče donja strana.
Potom kuhačom okrenutu pola mase i odmah lomiti tako da ono što je tekuće s gornje strane ode na dno.
Opet zapeči 2 - 3 minute i kuhačom rezati na manje komade, okretati dio koji je još sirov.
Nastaviti miješati (svakih 1 - 2 min.) i rezati kuhačom na sve manje komade.
Cijelo vrijeme držati na najjačem plamenu, ali paziti da ne počne zagorijevati.
To traje oko 10 - tak minuta, sve dok se ne razreže cijela površina na manje komadiće (na oko 2 - 3 cm).
Potom smanjiti plamen na najslabije i nastaviti peći uz povremeno miješanje. Ako ostane pokoji veći komad prerezati ga da se sve ravnomjerno peće.
Peći oko 50 minuta, probati komadić jeli gotovo.
Po želji u masu dodati češnjaka u prahu, parmezana,ribane gaude ili nekih drugih omiljenih začina...
Servirati sa kiselim vrhnjem.
Ja odmah pravim veću količinu jer je to omiljeno mojim ukučanima i stavlja se po 2x na tanjur, tako sam i napisala recept.
Za dvije osobe bilo bi dovoljno i pola recepta,a tada je i vrijeme pećenja kraće.
..
Da, imam jednu kuharicu s tim receptom pod tim imenom. Ja volim slatku verziju, s domaćim džemom od šljiva. Moji opet preferiraju slanu verziju. Hvala ti na pričici o šmarnu ili "gluposti",😁
U Beču je to tradicionalna slastica, zove se Kaiser-schmarn, sto je u prijevodu Kraljevska glupost. Kao prema legendi, kuhari su to zbućkali, F.Jozefu se svidjelo i rekao je da mu naprave onu "glupost". Ugl. Da, super je smarn. Pogotovo na putru s pekmezom od šljiva.
29