Kraljica jeseni je po meni bundeva. ...sadrži visoku razinu antioksidanata i karotena, a pogotovo vitamina C i E. Može se svšta lipoga napraviti od kraljice jeseni od juhe...priloga pećene fine a i kolač..torta.. Ovaj put ide recept njoki mali i velika štruca ili velika njoka punjena feta sirom A mogu njoki i od špinata..lobode.. medvjeđeg luka ili crvene od cikle..ma kako vam se sviđa..A kad vam se neda radit njoke naprvite jednu veliku narežite na ploške napunite feta sirom ili nekim drugim..i imate odličan prilog uz gulaš, divljač i sl.
Kraljica jeseni je po meni bundeva. ...sadrži visoku razinu antioksidanata i karotena, a pogotovo vitamina C i E. Može se svšta lipoga napraviti od kraljice jeseni od juhe...priloga pećene fine a i kolač..torta.. Ovaj put ide recept njoki mali i velika štruca ili velika njoka punjena feta sirom A mogu njoki i od špinata..lobode.. medvjeđeg luka ili crvene od cikle..ma kako vam se sviđa..A kad vam se neda radit njoke naprvite jednu veliku narežite na ploške napunite feta sirom ili nekim drugim..i imate odličan prilog uz gulaš, divljač i sl.
Sastojci
Priprema
Njoki od buče:
Buču ogulimo izrežemo na manje komade, skuhamo na pari 20 minuta ili ju ispečemo (što je meni draže čak mi je i juha od bundeve draža pećenom bučom jako je fina hokaido ). Kuhanu ili pećeenu buču usitnimo sa štapnim mikserom (blender..multipraktik).. Kad dobijemo pire, dobro ga ocijedimo i ostavimo u cjedilu da iskapa (ako je kuhana) da iskapa što više vode... Od ohlađenog bučinog pirea maslaca , jaja i brašna i soli (možete ubaciti i pirovo ili heljde malo ili integralno ..pronbala sam isto je jako dobroo)..samo pazite ne dodavati previše brašna jer onda tijesto može biti žilavo..te umijesimo tijesto. Podijelimo ga u 4 dijela. Izavaljamo valjkiće kao kobasice, pa ih izrežemo kao komadiće i rukama oblikujemo od njih kuglice.
Dobivene kuglice palcem provučete ili preko ribeža ili na drvenu dasku specijalno za njoke a i meni brzo i jednostavno između dvije vilice provučete kao ovdje na slici.. Najbolje je raditi iznad lonca sa kipućom vodom tako da gotovi njoki padaju direkt u lonac.. Ili ih radite na radnoj površini... Njoke kuhamo 5 min. Kuhane njoke kratko uronimo u hladnu vodu i poslužimo kao prilog uz gulaš... divljač i sl. Njoke se mogu začiniti maslacom i dodati kadulje listići kao na slici pod korak br.2
Od ove smjese napravila sam jedan dio malih njoka..a onda mi se odužila i od jedne kugle ili ti štruce napravila sam Veliku njoku..vidi korak br.2
VELIKA NJOKA-KOBASICA OD BUĆE punjena feta sirom:
Sve isto kao u koraku 1 isti sastojci.. samo od kugle tijesta razvaljate pravokutnik i posložite štapiće feta sira(ili nekog drugog.. Zarolate kao kobasicu i stavitu u krpu i svežete krajeve čiste kuhinjske krpe na drvenu žlicu i stavite kuhati u uzavrelu vodu posoljenu sa par kapi ulja i octa.
Možete staviti i bez kuhače svežete krajeve
Pire od bundeve kao prilog: Buća ima dovoljno soka u sebi i netreba je nićim podljevati dok se peće... Volim ju više pećenu kako za njoke tako iza pire,,,iako je i kuhana fina ali treba iscjediti je dobro, posebno ako se od nje prave njoki,
Buču ispeći na ovaj način: treba je prerezati očistiti je od koštica i s korom ispecite na 180°-190°C . Pece se otprilike cca 1,5-2h dok se na površini ne uhvati hrustava korica.. Buča ima dosta vlažnosti pa je ne treba sa ničim podljevati..
Možete i skuhati buču .. tako da očistite i izrežete na veće kocke.. kad se skuha treba ju dobro ocijediti..
Bundeva je po meni kraljica jeseni a ima i ovdje recept krem juha od bundeve pećene..
Šnicli punjeni bundevom i pire
Imam
daščicu koju sam sama napravila za njoke.. ai dobila sam oriđiđi dasku za njoke od drage cool prijateljice.. Nekad i na ribež znam otisnuti..No navikla sam na ovaj način sa dvije vilice ih otisnuti...
I onda izgleda ovako nekako mi najdraži ovaj način sa dvije vilice ili je to samo stvar navike..
Dopisano 01.07.2018 Ako se želi Njoki da budu bez glutena samo napravimo sa brašnom Schär Mix B - brašno bez glutena prilagodimo recept...
Posluživanje
"Buča"
Žućkasto-narančasto meso bundeve sadrži niz dragocjenih i ljekovitih sastojaka. Pored manjih količina bjelančevina, ugljikohidrata i masti, tu je niz vitamina (karotina ili provitamina A, vitamina C, E i K i vitamina B grupe - B1, B2, B6, zatim niacina, folne kiseline i dr.), kao i mineralnih sastojaka (kalija, fosfora, kalcija, željeza). A tu su pektini, celuloza i druga biljna vlakna.
U posljednje je vrijeme beta-karoten dobio i značajan publicitet u znanstvenoj literaturi zbog višestrukog zaštitnog djelovanja u organizmu. Beta-karoten blokira formiranje slobodnih radikala i tako direktno sprječava oštećenje stanične DNA strukture, djeluje kao jak antioksidans masti, što znači da koči razvitak superoksida i peroksida.
Pretpostavlja se da dnevne doze beta-karotena (7-10 mg), koje se mogu unositi u obliku kapsula ili još jednostavnije u obliku napitka, smanjuju rizik od pojave raka grla, želuca, jednjaka i grlića maternice.
Energetska vrijednost bundeve je mala; iznosi oko 111 kJ, odnosno 26 kcal na 100 grama. Zbog niske kalorijske vrijednosti vrlo je pogodna za dijetalnu prehranu; za pretile osobe, dijabetičare, kao i osobe s oboljenjima želuca i tankog crijeva (zbog lake probavljivosti). Djeluje umirujuće, a ujedno regulira probavu zbog sadržaja celuloze i pektina.
Svojstva bundeve odavno su poznata u narodnoj i službenoj medicini. Hranjive i ljekovite supstancije nalaze se u takvoj kombinaciji da ih organizam lako usvaja i apsorbira jer potiču reapsorpciju ostalih hranjivih tvari.
Idealna je namirnica za osobe s bolesnim želucem i crijevima. Djelotvorna je protiv opstipacije, olakšava tegobe od upale debelog crijeva. Bundeva je izvrstan diuretik i preporučuje se osobama s reumatskim tegobama, gihtom, upalom mokraćnih puteva, bubrega i žuči. Efikasno smanjuje kolesterol u krvi. Oblog od svježe naribane bundeve primjenjuje se za ublažavanje bolova od proširenih vena.
Budući da veoma dobro djeluje na kožu, a posebno na onu masniju i sklonu miteserima, bubuljicama i aknama, može se koristiti i za pripremanje osvežavajuće i hranjive maske za lice.
Ulje iz sjemenki bundeve ima povoljan učinak u liječenju upalnih procesa prostate, a preventivno djeluje na nastanak i razvoj kancerogenih promjena na prostati.
Svakako je bundeva prerijetko uvrštena na jelovnike, a znatno bi unaprijedila prirodnu prehranu čovjeka.
Hvala vam! Svi mi imamo svoje obaveze, opravdano 🙂 šaljem vam veliki 👋. Sigurno ču još zavirit u vašu kuhinju 👍
Penzionerka 😘 hvala vm na javljanju i lijepim slovcima
RENATA19😘zahvaljujem na lijepoj prezentaciji i fotkama uz recept...
27