Najbolji okusi i mirisi s obala i otoka Jadranskog mora, skupljenih poput kamenčića s plaže kao uspomena na posljednje dane ljeta, koji poput zraka sunca zasjaju u našem pamćenju svaki put kad otvorimo staklenku...
Najbolji okusi i mirisi s obala i otoka Jadranskog mora, skupljenih poput kamenčića s plaže kao uspomena na posljednje dane ljeta, koji poput zraka sunca zasjaju u našem pamćenju svaki put kad otvorimo staklenku...
Sastojci
Priprema
Važno:
Smokve berite što zrelije, kad već počinju pucati jer im je kožica tada vrlo tanka i nije ju potrebno guliti. Neka to bude za suhog vremena, a ako je pala kiša, pričekajte najmanje 4-5 suhih, sunčanih dana. Tada smokve imaju više soka i slatkoće, a okus im je intenzivniji nego odmah nakon kiše.
Također, dobro je znati da su tamne smokve nešto jačeg okusa od bijelih, pa su i džemovi intenzivnije arome.
Bademe i rogač sameljite što sitnije, gotovo u prah. To možete učiniti u mlincu za kavu.
Koricu limuna naribajte, bijelu kožicu uklonite, pa pulpu razrežite kako bi lakše odstranili koštice.
Grožđe propasirajte kroz cjediljku kako bi se uklonile kožice i sjemenke. Koristite sorte poput Žlahtine ili neku dostupniju bijelu sortu slađeg okusa i intenzivnijeg mirisa.
Napravite i gusti sirup od lavande - u 1 dl kipuće vode postupno otapajte šećer. Kad se sav šećer otopi, dodajte osušene pupoljke lavande, maknite s vatre, poklopite i ostavite da odstoji 5 minuta. Ako koristite svježu lavandu neka odstoji koju minutu dulje (suha lavanda sadrži koncentriranije aromatične tvari nego svježa). Sirup zatim procijedite.
Smokvama odstranite vršak (peteljku) i eventualna oštećenja na kožici. Sameljite ih, najjednostavnije je u multipraktiku. U toku mljevenja dodajte samljeveni badem i rogač, pasirano grožđe, te limun, kako bi se što bolje pomiješali sa smokvama. Dobivenu masu pretresite u veliku zdjelu (pazite da zdjela nema dijelova koji bi se u pećnici mogli topiti). Umiješajte i gusti sirup od lavande.
Zdjelu stavite u pećnicu i uključite temperaturu na 200°C da se smjesa polako zagrijava. Kad smjesa proključa, pecite dok se masa ne ugusti toliko da za kuhačom, kad ju povučete po dnu zdjele, ne ostane čisti trag. Ovisno stupnju zrelosti smokava, te kvaliteti badema i rogača (koji su, osim zbog okusa, tu i u funkciji zgušnjivača) vrijeme pečenja može potrajati do 2 sata, možda i dulje.
Za vrijeme pečenja džem nije potrebno često miješati.
Kad je džem dovoljno gust (hlađenjem će dodatno zgusnuti!), prelijte ga u čiste zagrijane staklenke, poklopite i vratite u isključenu pećnicu. Tako ostavite dok se sasvim ne ohladi.
Gotov džem spremite na tamno i hladno mjesto.
Posluživanje
Primorski džem guste je teksture, pun arome, pa će odlično pasati u čokoladnim slasticama i palačinkama, ali i kao nadjev u dizanim tijestima. No ipak ćete njegov puni okus i miris najbolje doživjeti na kriški kruha.
ovdje ti je rogač umjesto čokolade i baš paše! a grozje i limun daju malo balans da ne bude preslatko
Sad sam samo mislila na friške, da odnesem, ako ne bude još padalo zapolne morda ću ča pobrat. Ja sam bila radila kad su počele jednu kombinaciju s drugim voćem i čokoladom.
Kako je tebi ispao recept?
6