Možda pomalo netipična tikka, pošto nije ni u tipičnoj marinadi za tikku, niti je od krtog mesa ili pak sira paneera. Ipak, zove se tikka jer sastojke nižemo na ražnjić.
Zapravo, nije ni tipična indijska kuhinja, već pomalo i fusion, pošto sam ražnjiće umjesto uz indijski kruh naan poslužila uz bakinu domaću pogaču.
Možda pomalo netipična tikka, pošto nije ni u tipičnoj marinadi za tikku, niti je od krtog mesa ili pak sira paneera. Ipak, zove se tikka jer sastojke nižemo na ražnjić.
Zapravo, nije ni tipična indijska kuhinja, već pomalo i fusion, pošto sam ražnjiće umjesto uz indijski kruh naan poslužila uz bakinu domaću pogaču.
Sastojci
Priprema
Ukoliko koristite drvene štapiće za ražnjiće, radije od metalnih, 7 ih umočite u veliku čašu (npr. pivsku) punu vode kako vam se ne bi zapalili na roštilju.
Na jakoj vatri u tavici nasuho popržite kumin, korijander, komorač, gorušicu, piskavicu i crni kumin, stalno miješajući dok ne počnete osjećati arome začina. Odmah ih uklonite iz tavice kako vam ne bi zagorjeli. (Kako nisam imala sjeme komorača, stavila sam jedan cijeli krak zvjezdastog anisa (vi slobodno probajte s dva). Nakon prženja, a prije mljevenja izvadila sam sjemenku iz kraka i samo sam nju mljela (ne znam jesam li trebala, improvizirala sam). Također nigdje nisam pronašla crni kumin, a kako je on aromom sličan origanu, upotrijebila sam istu količinu sušenog origana.)
Popržene začine stavite u mužar ili mlinac za začine (kao što imate za papar u zrnu), dodajte im kajenski papar ili chilli te soli po ukusu i sve usitnite u fini prah. Prašak preselite u nemetalnu posudu i umiješajte limunov ili ananasov sok.
U sok umiješajte repove kozica tako da se dobro oblože marinadom. Odložite da stoje bar deset minuta. U međuvremenu ugrijte grill na visoku temperaturu ili pripremite pravi žar odn. roštilj.
Nižite po četiri komadića ananasa i četiri kozice naizmjenično na štapiće za ražnjiće. E sad, u knjizi piše da pečete na visini 10 cm od izvora topline dok je meni ipak bilo potrebno na najnižoj razini. Isto tako kaže da pečete po dvije minute sa svake strane dok kozice ne poružičaste i budu gotove. Meni je ipak trebalo malo duže od dvije minute sa svake strane, a koristila sam kupljene kuhane kozice (ipak vani je bilo vjetrovito i hladno, a grill na struju mi i nije nešto prejak). Ražnjiće povremeno premazujte ostatkom marinade.
Ražnjiće poslužite ukrašene s mnogo sjeckanog svježeg korijandra ili peršina uz chutney od manga i naan ili bakinu domaću pogaču, te pjenušac.
Posluživanje
Riječ tikka značila bi komad mesa, poput kotleta recimo. Najpopularnija bila bi chicken tikka odn. pileća tikka koja se radi u određenoj marinadi. Tako da se ponekad i njena marinada iz mješavine aromatičnih začina i dahi-ja (indijski izraz za jogurt) naziva tikkom. Također postoji i paneer tikka, jelo od indijskog sira paneera. Bili kotleti odn. krto meso, bio to sir paneer, najčešće se spravlja nižući se na ražnjiće tako da je tikka postao uvriježeni naziv za ražnjiće marinirane u karakerističnoj marinadi. Uz egzotične mješavine začina koje najčešće susrećemo u indijskim jelima, uglavnom sam u marinadi za tikku nailazila i na paste od đumbira i češnjaka, ali ne i u ovoj.
Ovi se ražnjići poslužuju za predjelo, ali možete složiti veću količinu pa uz chutney od manga i naan (ili pak bakinu domaću pogaču ;), možete jesti kao glavno jelo. Zalijte šampanjcem.
Recept je iz male indijske kuharice na engleskom jeziku “Everyday Indian”.
Kumin (može i kim), korijander i anis – bilo u sjemenkama ili prahu, te origano i chilli prah najčešće se može naći i u velikim trgovačkim lancima poput Bille, Mercatora, Interspara, Kauflanda, Plodina, Lidla i sl. Ukoliko ne možete naći začine u sjemenkama, poslužit će i oni u prahu.
Sjemenke komorača ni sama nisam našla, naime u Koprivnici. Možda ih u Zagrebu možete naći u tzv. bio-trgovinama. Ili si ih čuvajte ukoliko sami sadite komorač.
Zvjezdasti anis, gorušicu, piskavicu, kajenski papar, pa i crni kumin također potražite u bio-trgovinama. Neke egzotične začine možete naći i na Trešnjevačkom placu, na štandu u redu uz ribarnicu. Sjeme piskavice možete naći i pakirano kao čaj. Ja sam ga u tom obliku, te gorušicu u Koprivnici našla u trgovini zdrave hrane i medičarni Špičko. Crni kumin zbog izgleda pogešno poistovjećuju s kimom, no okusom je sličan origanu pa možete njega koristiti kao nadomjestak.
Svježi se korijander ne može kupiti, ali u sjemenari možete kupiti sjeme i sami ga posijati. On je u indijskoj kuhinji najzastupljeniji kao ukrasni svježi začin koji se stavlja na gotovo jelo kao i peršin kod nas. Tako dok vam ne nikne korijander, poslužit će i svježi peršin ;).
Koristila sam “Deluxe – Garnelen ring” kuhane kozice (kupljene u Lidlu), iako po receptu ne idu kuhane. Nisu jadranske, no bile su puno privlačnije pakirane u kupolastu kutiju, posložene svaka odvojeno, a ne sve zajedno smrznute i slijepljene kao ostale. Mislim da je bilo 28 komada u pakiranju, tako da sam količine u receptu prilagodila tome. Začine u marinadi ipak sam ostavila u jednakim količinama kao za 14 kozica (iz originala recepta).
Chutney od manga kupila sam u Intersparu, ali s vremenom ću vam objaviti i recept za domaći.
Kako je tebi ispao recept?
14