je bila vrlo cijenjena biljka u prošlosti. Zvali su je Božji dar, Marijina biljka...Po tome se vidi kakav je ugled imala ta biljka.sve je jače stajalište da su mnoge raširene i korovne biljke istinski izvori zdravlja i ljekovitosti. U vrtu možete njegovati rosopas bolje od nekog ukrasnog cvijeća. Zašto bi išli u ljekarnu po kreme protiv bradavica, herpesa i slično kada najdjelotvorniji lijek raste pokraj ceste. Današnju nesklonost prema toj biljci možemo zahvaliti farmaceutskim industrijama koje vam moraju skinuti pažnju s biljki i usmjeriti vas na svoje kemijske pripravke. Možda ti pripravci i nisu loši, međutim gdje ćete naći djelotvorniji lijek do same biljke, a i jeftiniji. Zato uzgajajte ljekovite biljke i nemojte podcjenjivati korov iz susjedstva.
je bila vrlo cijenjena biljka u prošlosti. Zvali su je Božji dar, Marijina biljka...Po tome se vidi kakav je ugled imala ta biljka.sve je jače stajalište da su mnoge raširene i korovne biljke istinski izvori zdravlja i ljekovitosti. U vrtu možete njegovati rosopas bolje od nekog ukrasnog cvijeća. Zašto bi išli u ljekarnu po kreme protiv bradavica, herpesa i slično kada najdjelotvorniji lijek raste pokraj ceste. Današnju nesklonost prema toj biljci možemo zahvaliti farmaceutskim industrijama koje vam moraju skinuti pažnju s biljki i usmjeriti vas na svoje kemijske pripravke. Možda ti pripravci i nisu loši, međutim gdje ćete naći djelotvorniji lijek do same biljke, a i jeftiniji. Zato uzgajajte ljekovite biljke i nemojte podcjenjivati korov iz susjedstva.
Sastojci
Priprema
Rosopas trava rusa, trava od žutice, zmijino mlijeko (Chelidonium majus) sa močnim žutim-narančastim sokom
Zeljasta je trajnica iz čvrstog korijena izraste visoka stabljika i više od 70 cm.. Listovi su modrikastozeleni perasto razdjeljeni po rubu narovašeni. Cvate od travnja do studenog: cvjetovi su zlatno žuti, sklupljeni u rahle cvjetove. Svi dijelovi biljke uključujući i korijen sadrže žuti mliječni sok.
Rosopas je jako rasprostranjen, voli plodno tlo i sjenu, pa ga najviše susrećemo po okućnicama, na ruševinama, uz puteve, živice i ograde.bere se cijela biljka za vrijeme cvatnje, a najčešće njegovi nadzemni dijelovi, što je i opravdano jer tada sadrži najmanje alkaloida. Te se suši na toplom i zračnom mjestu. Bere se i korijen, ali prije cvatnje. sušenjem se gubi oko 70 posto soka, te se sok cijedi iz svježe biljke i miješa s medom u omjeru 1:1 ili 2:1 (dva dijela meda). Najbolje vrijeme je u doba cvatnje u hladovini.
Vrijeme cvatnje: Travanj - kolovoz.
Miris i okus. Sok je ljutog i gorko-slanog okusa, a miris odbojan.
Stanište: Raste na zapuštenim mjestima kraj starih ruševina, zidova, putova, kuća, ograda, živica, u kamenjarima.
Branje i prerada: Bere se cijela biljka za vrijeme cvatnje, a najčešće njegovi nadzemni dijelovi, što je i opravdano jer tada sadrži najmanje alkaloida. Te se suši na toplom i zračnom mjestu. Bere se i korijen, ali prije cvatnje.
Ljekovita svojastva i primjena:
U ljekovite svrhe beremo cijelu biljku, najbolje početkom ljeta, i sušimo je u hladu. Od svježe biljke koristimo njen sok. Pomaže kod niza bolesti- čisti krv , pomaže njezino obnavljanje, liječi jetru i žuticu, pomaže kod leukemije, preporuka je kod probadanja i peckanja prilikom mokrenja... kod hemeroida s upaljenim čmarom, drhtanja udova, zloćudnih kožnih oboljenja i oteklina, kurjih očiju i bradavica te *neizlječivih* lišajeva, uklanja dlakavost lica, nogu i ruku kod žena, lijeći sivu mrenu, a pjege u očima potpuno nestanu pa naočale nekima više i nisu potrebne.
ČAJ
1-2 čajne žlićice rosopasa (osušene biljke i korijena) prelijemo sa 1/4 l vrele vode, ostavimo 5 minuta te procijedimo i popijemo toplo..
prema potrebi mogu se piti dnevno dvije do tri šalice u gutljajima.
SVJEŽI SOK:
Listove, stabljike i cvjetove operemo i još vlažne procijedimo u sokovima (za vanjsku primjenu). Sokom mažemo kurje oči, kvrge od gihta, bolna mjesta od gihta i reume, dobro je za kožne bolesti, zaustavlja rast guše...uklanjamo dlake kod žena s lica i udova. Sok se može mješati u jednakom omjeru s rakijom . Tom se mješavinom mažu osjetljivi dijelovi, pa čak i gornji očni kapci, ali uz najveći oprez. Pri uklanjanju dlaka mora se istovremeno piti još jedna litra čaja od kopriva i uzimati kupke od preslice. Bradavice koje često viđamo po rukama i koje s vremenom umnažaju uklanjaju se svježim sokom..svaki dan mažemo svježim sokom- lijećenje traje i do 10 dana, ali i prije ćemo zaključiti da bradavica više nema, kao da su oprane sapunom. Taj se sok može držati u frižideru (ne u zamrzivaču ) i do 6 mjeseci.
Žuto - narančasti sok je posebnost ove biljke i zaista kad vidite tu žarko narančastu kapljicu, postajete oduševljeni i očarani. Malo je biljaka koje stvaraju takve sokove.
. SOK OD ROSOPASA JE SAMO ZA VANJSKU UPOTREBU
Morate paziti da taj sok ne dođe u dodir s bilo kakvom sluznicom. Iz iskustva kod prijateljice koju je usna je žarila, boljela, namazavši oprezno mjesto herpesa postalo je smeđe. Tokom vremena se sve normaliziralo i uglavnom nakon 2 dana niti traga herpesu. Bilo je dovoljno samo jedno mazanje!
I ovaj banalni primjer dovoljan je da vas ova biljka očara i zaintrigira. .
Rosopas pripada obitelji makova koji su poznati da sadrže alkaloide, jakog i često otrovnog djelovanja. Rosopas također sadrži alkaloide poput helidonija, berberina i sličnih spojeva. Helidonij može izazvati mučninu, proljev i povraćanje, a u najgorem slučaju može paralizirati centar za disanje, što može biti fatalno. Međutim isti taj otrovan sastojak sprečava rast tumorskih stanica, tj., njihovo naglo bujanje. Rosopas je siguran ako se koristi za vanjsku primjenu. Oralna primjena traži više opreza!
VINO: 50 g svježeg rosopasa zajedno s korijenom prelijemo s 1/2 litre bijeloga vina i ostavimo da stoji 2 - 3 sata, zatim procijedimo i pijemo gutljaj po gutljaj kao lijek kojim liječimo žuticu žuć jetru i bubrege
TINKTURA: Tinkturu dobijemo u ljekarnama kao homeopatsko sredstvo. Ili možemo i sami:
Veoma je ljekovita tinktura od rosopasa koja se priprema na način da se šaka sitno izrezane biljke u cvatu i korijena stavi na močenje kroz 8 dana u 1/2 litre jake rakije. Od toga se uzima 3 puta dnevno po 10 kapi kod gihta, reumatizma, bubrežne vodene bolesti, hemoroida i kod raka na želucu.
KUPELJ: uvarkom rosopasa pravimo kupelj i ostajemo u kadi po 20 minuta . Tim kupkama liječimo drhtanje udova.
OBLOG: Iz pučke medicine poznat je recept gdje se biljka i korijen rosopasa svježe sabrana, odnosno iskopana, očisti i zgnječi; tome se doda nešto ulja od kamilice te se sve dobro ugrije i položi kao oblog. To donosi brzo olakšanje kod bolova u trbuhu i bolova u maternici.
Kod stvaranja mliječnih čvorova kao i kod upale prsnih žlijezda pripremaju se oblozi od mlijeka u kojem je kuhan rosopas.
ČAJNA MJEŠAVINA I:
Za liječenje bolesti jetre i žuči pripremite sljedeću mješavinu: - 60 g biljke rosopasa - 30 g cvjetova ružmarina - 20 g biljke lazarkinje - 20 g kore krkavine.. Od te mješavine uzimaju se 2 čajne žlice za 1 šalicu čajnog oparka te se pije po jedna šalica dnevno i to ujutro natašte i navečer prije spavanja.
ČAJNA MJEŠAVINA II:
u jednakim dijelovima rosopas kopriva, i lisni pupovi bazge: 2 male žlice te mješavine preliju se s 1/4 l vrele vode oszavi 5 minuta i prcijedimo. Dnevno se pije po 2 l ovog čaja kao kura za čišćenje krvi i druge bolesti koje su navedene.
MAST I: 1 pregršt sitno isjeckanog svježeg rosopasa ostavimo preko noći i ujutro procijedimo, ovom se masti mažu očni kapci, čime se liječi slab vid koji nastaje uslijed slabe probave i neuredne stolice.
Mast za oči II Svježi sok biljke pomiješan s jednakom količinom bjelanca jajeta, a sve opet pomiješano s jednakom količinom meda, daje mast za oči kod potamnjele, mutne očne rožnice, skrofulozne upale očiju, sive mrene
Primjena u liječenju životinja
I u liječenju životinja nalazi rosopas dobru primjenu. Kod upale crijeva i vodene bolesti daje se konjima i govedu 500 g, a svinjama 250 g svježe usitnjenog rosopasa. Izvana služi rosopas u obliku uvarka i kašastih obloga s ječmenim brašnom protiv otvrdnuća žlijezda, čireva i kožnih osipa.
Komentari pod slikom potvrđuju lijekovitost ove biljke: 1 Lilest: citiram:Anči, skida bradavice to sam se uvjerila. Kao dijete sam imala par bradavica i mama mi rekla da mažem sokom od rosopasa. Ova trava je rasla u šupljini raspuknutog zida i svaki put kad bih prošla bih otkinula travku i sokom koji bi se odmah pojavio premazala bradavice. Ružno su pocrnile, ali nakon 3 dana mazanja su nestale.
2 esmaa: imam ovu biljku u svom vrtu posto sam imala neku bradavicu...sjecam se ko dijete da je jako djelotvorna za bradavice...ali ova u Danskoj nije bas bila ucinkovita jer mislim da zbog manjka sunca ona nema takvu snagu i moc kao ona iz naseg podneblja......
Komentari iz kojih možemo saznati više:
Tiddy1 kaže #7: citiram;
Prekrasna biljka i jako ljekovita. Mojoj mami je na ruci bilo nešto kao lišaj ili neka vrsta bradavice koju dermatolog nije mogao niti definirati šta je, i tako je mama to mjesto dugo mazala svaki dan sokom i sve je nestalo, ali napominjem da je potrebno i nekoliko mjeseci.
Nadalje moja baka koja je bila vrsna travarica, nažalost nema je više, koristila je rosopas za mješavinu čaja u liječenju raka. Kako smo mi daleko stanovali i baka nam nije prenijela svo svoje znanje o biljkama, ostale su nam samo "mrvice", ali znam kako je govorila da je čaj od ove biljke jako dobar u borbi protiv raka, ali se ne smije pit ako je čovjek zdrav, zašto ne znam.
Kod nas raste oko kuće i sad cvjeta, prekrasna biljka, ni neznamo koliko je korisna.
meri-en komentar #11 Od iskustva znam da moj kolega je imao veliku bradavicu ko lesnjak na celu, uprnim mazanjem soka ove trave otpala je bradavica ko nista da nije bilo!
#14 Tiddy1 , moja baka je kuhala izrezane biljke na laganoj vatri na malo vode i onda dobro to "iscijedila" i pomiješala sa pravim pčelinjim voskom i malo neslane masti i tako koristila u vrijeme dok nema biljke za brati.
Posluživanje
Izvor je tekst iz knjige od Maria Treben i Božja biljna ljekarna od Đ. Marčinkovića...
😘bere se cijela biljka za vrijeme cvatnje, a najčešće njegovi nadzemni dijelovi, što je i opravdano jer tada sadrži najmanje alkaloida. Te se suši na toplom i zračnom mjestu. Bere se i korijen, ali prije cvatnje. sušenjem se gubi oko 70 posto soka, te se sok cijedi iz svježe biljke i miješa s medom u omjeru 1:1 ili 2:1 (dva dijela meda). Najbolje vrijeme je u doba cvatje u hladovini.
SRETAN USKRS !!!
20