Odličan, jako mi se svidio ovaj sladoled u obje varijante u kojima sam ga spremila, s čokoladom i lješnjacima. Naravno namjeravam ga isprobati i u drugim varijantama
Odličan, jako mi se svidio ovaj sladoled u obje varijante u kojima sam ga spremila, s čokoladom i lješnjacima. Naravno namjeravam ga isprobati i u drugim varijantama
Sastojci
Priprema
Pomiješajte u zdjeli šećer, mlijeko u prahu i brašno od sjemenki rogača.
Pomiješajte mlijeko i slatko vrhnje i zagrijte do vrenja.
Dodajte vruću tekućinu u zdjelu sa suhim sastojcima i dobro izmiješajte pjenjačom.
Vratite smjesu u lonac i kuhajte na laganoj vatri neprestano miješajući pjenjačom dok ne dostigne temperaturu od 85°C (radi pastorizacije).
Maknite s vatre, istresite u čistu zdjelu.
U još toplu smjesu dodajte zaslađeno kondenzirano mlijeko i dodatke po želji i dobro izmiješajte pjenjačom, a zatim i štapnim mikserom da smjesa bude glatka: otopljenu čokoladu, ili pastu od orašastih plodova (lješnjaka, badema, pistacija, itd.) - orašaste plodove lagano tostirajte u pećnici pa još tople sameljite u električnoj sjeckalici ili štapnim mikserom dok ne ispuste ulje i dobijete glatku pastu.
Ostavite kremu da se ohladi prvo na sobnoj temperaturi a zatim u hladnjaku 3-4 sata ili preko noći da se okusi bolje spoje.
Nakon toga sladoled sipajte u stroj za sladoled i pripremite prema uputama za vaš aparat, ili ako nemate aparat, izravno u posudu pogodnu za zamrzavanje, pa u zamrzivač, s vremena na vrijeme izmiješajte dok se ne stisne.
Posluživanje
*brašno od sjemenki rogača - carrob seed flour/powder (locust bean gum) - farina di semi di carruba: koristi se u izradi sladoleda, karamela, slastičarskih proizvoda. Koristi se za zgušnjavanje, emulzioniranje, želiranje ili kao stabilizator.
Odličan! Ovog puta nije bilo problema sa masom jer sam dodala brašna od semenki baš onoliko koliko je trebalo 🙂 Imam još dovoljno brašna da isprobam i varijantu sa čokoladom, a nadam se da će i leto malo da se produži 🙂
Pogledaj ovdje: Locust gum powder
9