Ovo je moja interpretacija klasicne lazanje u veganskoj izvedbi.
Ovo je moja interpretacija klasicne lazanje u veganskoj izvedbi.
Sastojci
Priprema
Najpre, pripremi povrce. Sampinjone pazljivo ocisti cetkicom i iseckaj na listice. Nikako ih ne peri vodom! Pecurke su kao sundjer – upijaju vodu, a ona im menja strukturu i ukus. Ocisti sargarepe i narendaj na krupnijoj stani renda. Oljusti crni luk i iseckaj na kockice, a 3 cena belog luka na listice (2 ostavi za kasnije).
Na maslinovom ulju proprzi crni luk sa malo soli i bibera, te dodaj rendanu sargarepu, a nakon par minuta, sampinjone i beli luk. Uz povremeno mesanje, dinstaj povrce dok tecnost ne ispari. Dodaj paradajz, sok i pire. Umesto domaceg paradajza, mozes da upotrebis 2 konzerve pelata. Dodaj origano i majoran, a ako volis ljuto i kasicicu tucane ljute papricice. Potrebno je 15ak minuta da se sos fino ukrcka i dobije dobru gustinu. Na samom kraju, umesaj svez spanac i dva cena belog luka, sitno iscekanog ili ispasiranog, za intenzivniji ukus.
Dok se crveni sos lagano krcka, mozes da napravis i beli sos. Ovaj sos bi mogao sa se opise kao veganska verzija besamela sa pamezanom. Sos je svetliji kada se koristi samo psenicno brasno, no ja vise volim mesavinu sa brasnom od leblebija, jer se odlicno slaze sa specificnim smekom nutritivnog kvasca. Njegov ukus moze da se uporedi sa ukusom zrelog sira. Nutritivni kvasac je neaktivni kvasac, koji nije bas uobicajena namirnica u ovim krajevima, ali moze da se nadje u dobro snabdevenim bio-(vegan)-prodavnicama ili porucici preko interneta.
Na dve kasike maslinovog ulja proprzi mesavinu brasna, psenicnog i od leblebija, i nutritivni kvasac. Dodaj prstohvat soli i malo belog bibera, te polako dolivaj toplu vodu, uz neprestano mesanje, kako bi se grudvice razbile. Dodaj senf i jos malo soli, ako je potrebno, i uz lagano mesanje sos kuvaj jos nekoliko minuta, dok ne postane svilast. Ukoliko su pahuljice nutritivnog kvasca krupnije, tekstura sosa nece biti sasvim glatka, pa se moze umutiti stapnim mikserom.
Kada su sosevi spremi, vreme je za slaganje lazanje. Za vegansku verziju, koristi se testenina bez jaja! Moja preporuka je sveza testenina sa spanacem, koja ne mora prethodno da se kuva.
Pekac, to jest, lazanjeru podmazi sa malo maslinovog ulja, pa na dno stavi dve-tri kasike paradajz pirea kao podlogu za prvi red testenine. Premazi je bogatim slojem belog sosa (otprilike ¼ ukupne kolicine sosa), a preko njega rasporedi trecinu crvenog sosa. Stavi sledeci sloj testenine, zatim beli sos, drugu trecinu crvenog sosa, te sve ponovi jos jednom. Slaganje lazanje zavrsi slojem testenine i ostatkom belog sosa.
Lazanja se pece na 180C, 50 minuta. Prvih pola sata prekrivena folijom, a onda jos 20 minuta bez folije, da porumeni.
Obavezno je ostavi 10-15 minuta da se odmori, pre nego sto je serviras.
Posluživanje
Lazanju posluzi uz zelenu salatu sa klasicnim dresingom (maslinovo ulje, balzamiko sirce i kasicica dizon senfa), zelenim i crnim maslinama, i casom dobrog vina. Moja preporuka je Chianti Classico, na primer Conte Lorenzo Sormani 2009.
Uzivaj u svakom zalogaju!
Kako je tebi ispao recept?
2