Na molbu mojih dragih Cool prijateljica koje su kušale tri vrste mojih slanih grickalica, danas sam išla raditi prhke i vagati sastojke, jer ja s obzirom na dugogodišnji kuhinjski (namjerno ne kažem kulinarski) štaž, sve to radim po iskustvu i osjećaju napamet. Zato sada objavljujem ovaj recept, odnosno, recepte ili još bolje rečeno, ideje kako se sve mogu napraviti grickalice, koje je dobro uvijek imati negdje pri ruci, za goste i domaće.
Na molbu mojih dragih Cool prijateljica koje su kušale tri vrste mojih slanih grickalica, danas sam išla raditi prhke i vagati sastojke, jer ja s obzirom na dugogodišnji kuhinjski (namjerno ne kažem kulinarski) štaž, sve to radim po iskustvu i osjećaju napamet. Zato sada objavljujem ovaj recept, odnosno, recepte ili još bolje rečeno, ideje kako se sve mogu napraviti grickalice, koje je dobro uvijek imati negdje pri ruci, za goste i domaće.
Sastojci
Priprema
Prhki slani štapići i pereci
U jednoj dubokoj posudi izmješa se brašno s mlječnim namazom ( najbolji je onaj s paprikom i češnjakom i s povrćem, a može i neutralan), maslacem, jajetom i jednim žumanjkom, uz dodatak raznih začina.
Ovaj sam put dodala mješavinu mediteranskih začina: origano, bosiljak, mažuran, ružmarin, čubar, majčina dušica i kadulja (ima za kupiti gotova mješavina, a može se stavljati i pojedinačni začini koji vam najviše odgovaraju. Zatim vlasac, najviše zbog boje i čili papričicu (onu iz mlinca zajedno sa solju) da bude malo šarf i da pivce dobro legne.
Nakon što sam tijesto izradila u posudi, stavila sam ga na dasku i malo izvaljala u četverokut, zamotala u prozirnu foliju i stavila u frižider. Dok se tijesto odmaralo završila sam keksiće pečene jučer, oprala suđe i počistila kuhinju. Ako vama to radi netko drugi, vi se za to vrijeme odmarajte.
Odležalo tijesto stavim na dasku (ja imam silikonsku podlogu pa mi je to zgodnije, ne lijepi se) još malo izvaljam do cca 0,5 cm debljine i režem rezaćem za pizzu, na male štapiće 0,5 cm široke. Kad mi se žuri pečem takve četvrtaste štapiće, ili malo šire kao pločice, a kad imam više vremena malo ih zarolam i nastanu pravi okrugli štapići. A kad imam još više vremena radim i male perece. Igrajte se oblicima s djecom!!
Gotovo uvijek ih radim nešto duže nego što ih inaće možemo vidjeti, zato što imam jednu zgodnu visoku staklenu posudu (može se reči vazu) u koju ih serviram. Jako lijepo i dekorativno izgledaju u njoj.
A sad da se vratim na izvaljane štapiće. Stavim ih u tepsiju na pekpapir, premažem razrijeđenim žumanjkom, te posipam grubom solju, koju sam prije malo protresla kroz sito, da odstranim onu sitnu, (zato pazite pri soljenju tijesta da ne bude previše slano ... popit će vam previše pive) sezamom, drobljenim lanom ili samo kimom, ili samo makom. Fino i dekorativno je i pri kraju pečenja po njima naribati malo nekog tvrdog kvalitetnog sira, koji će se fino rastopiti i omotati po štapiću. Ili umjesto svega samo sir. Kako vam volja.
Stave se peči u vruču pečnicu na 210⁰C 17 minuta. Sve sam mjerila i pisala samo za vas! Odmah se mogu jesti, a ako šta ostane ukusniji i prhkiji su drugi dan.
Ovo je neka srednje masna varijanta koja se nama najviše dopada, ali može se tijestu dodati i više mslaca ili punomasnog vrhnja, tvrdog sira ili šta već izmisli vaša mašta. Onda je malo teže raditi s njima i lako pucaju, ali su finiji, masniji!!!
Štapići od dizanog tijesta
Dizano tijesto napravite kao za kruh (recepata ima mali milion, a sigurno i vi imate svoj omiljeni) a meni se neda opet koristiti vagu i vagati jer, moje ruke su vaga već puno, puno godina od kad pečem kruh kod kuće i za dizano tijesto ju nikada ne koristim).
Nakon što se dobro diglo, istresite ga na pobrašnjenu podlogu i prazvaljajte na tanko. Premažite razblaženim žumanjkom i po njemu sipajte sve što vam pada na pamet, odnosno što volite. Začine kao gore, razne sjemenke, sitno prepečene komadiće špeka, čvaraka i slično. Lagano prođete valjkom po tome i onda režete trakice, malo deblje nego za prhke štapiće. Još ih malo rukom oblikujete (tada se sastojci lijepo pomiješaju s tijestom). Stavite ih na tepsijju, još malo premažite žumnjkom, (budite oprezni sa žumanjcima da previše ne navlažite tijesto) posipajte solju, kimom ili čim želite i pustite da se još malo dignu.
Ispadnu efektni štapići ako ih motate u spirlu, onda dobijete dvobojne, naročito ako stavljate tamne sjemenke. To isto vrijedi i za prhke štapiće.
Pecite ih na 180⁰C - 200⁰C tako dugo dok ne dobe lijepu boju i dok ne postanu gotovo skroz suhi, hrskavi kao grisini.
Radila sam i varijantu s dizanim tijestom, u koje sam dodala sušene rajčice, bosiljak i sir, i malo jače šarf, više čilija. Isto su jako fini. Tko ima domaće sušene rajčice nek proba, kupljene ne preporučujem.
Nadam se da sam vam pomogla bar malo i da ćete uživati u ovim jednostavnim a finim poslasticama. Ako ništa drugo, onda ćete uživati u prekrasnim mirisima koji se šire iz pećnice, kao meni sada dok ovo pišem.
Želim vam dobar tek i ugodnu zabavu pri izradi!
45