sočna i fina u obliku torte ili kolača..
Sastojci
Priprema
Umutiti bjelanjke s malo soli!
Pjenasto izmješati šećer i žumanjke, dodati ulje, mlijeko, rogač i brašno pomiješane s praškom za pecivo. Staviti naribane jabuke i onaj sok od naribanih jabuka po pofurenim rogačima od mljeka i Dodala sam umjesto vanilin šečera ekstrakt od vanilije by DajanaD i čep likera od rogača by brocka .. Staviti sve sastojke i 1 žl. pekmeza po želji.ili meda.. Dodati stučeni snijeg od bjelanjaka kojega lagano umiješamo na kraju. Kolač peći na 180°C cca 30-40 min ovisi o pećnici vašoj i pri kraju staviti alufoliju da gornja površina ne zagori tj. pocrni.. Vilicom ili štapićem od ražnjića provjeriti dali je peceno i ako ništa ne ostane to je to.. Ovo je jako saftni kolač ili torta..
Vrući kolač preliti glazurom od čokolade koju napravimo na sljedeći način:
Otopiti čokoladu sa malo maslaca ili masti ...pogledaj ovdje više o glazuri sam napisala u receptu od mađarice ili napraviti čokoladnu glazuru po svom izboru. Ako radite kolač može i bez čokoladne glazure... Posuti šečerom u prahu..
Kolač rezati kada se potpuno ohladi. U mene je ovo nemoguća misija. Sve se reže čim je prije moguće!
Mjere su od šalice (2 dcl) a kalup manji od torte promjera 24 cm ili dupla smjesa od 10 jaja pa onda prerežete i namažate pekmezom od marelica... Tepsija za kocke srednje veličine 34x21cm. Ovo sam radila od 5 jaja u manjem kalupu i kako je sočna samo sam namazala malo rastopljenom marmeladom od marelica i stavila glazuru..
Umijesto mlijeka možete dodati vino i preliti marmeladom rasipljenom pa po njoj glazura od bijele čokolade i posuti mrvicama ili po želji..
Posluživanje
Rogač je dobar izvor ugljikohidrata, vitamina i minerala.Sadrži vitamine A, B, B2, B3 i D. Sadrži i znatne količine kalcija, fosfora, kalija, magnezija. U manjim količinama sadrži željezo, mangan, barij, bakar i nikal. Samljeveni plodovi rogača dodaju se u razne čajeve protiv kašlja i za zaustavljanje proljeva, ali i u preparate za mršavljenje, energetske pločice, te surogatima čokolade i kave. Dobro je sredstvo kod dišnih i probavnih tegoba, naročito dijareje, pri čemu se trebaju ukloniti sjemenke. Samo brašno rogača se koristi protiv dijareje kod beba i male djece.
Rogač spada u skupinu mahunarki porijeklom iz Sirije i Palestine. U naše krajeve donijeli su ga Grci pa otuda i njegov naziv - dolazi od grčke riječi koras, što znači rog, zbog oblika mahune.
Jedini mlin u Hrvatskoj za mljevenje rogača nalazi se na Komiži, a komiški tusti rogač je autohtona sorta..
Hvala lijepa na brzom odgovoru! Inace vise puta sam gledala, ali ocito mi je promaklo. Izvinite na smetnji! LP suncanom Zagrebu
35